An analysis of modernist elements in the works of William Faulkner and Yusuf Atılgan
William Faulkner ve Yusuf Atılgan'ın eserlerinde modernist unsurların incelenmesi
  1. Tez No: 583695
  2. Yazar: NECİP KARABULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin amacı William Faulkner ve Yusuf Atılgan'ın eserlerinde modernist unsurların analizini yapmaktır. Çalışmamıza konu olan eserler William Faulkner'ın The Sound and the Fury romanı ile Yusuf Atılgan'ın The Loiterer ve Motherland Hotel eserleridir. Modernizm başta edebiyat olmak üzere hayatın her alanında oldukça etkili olmuştur. Roman ve hikâyede geleneksel veya yerleşik olan unsurlar modernizm ile birlikte radikal bir ivme kazanmış ve modernist yazarların eserlerinde sıkça işlenmişir. Türk ve Amerikan edebiyatının iki önemli ismi olan Yusuf Atılgan ve William Faulkner bu değişim rüzgârını eserlerine yansıtan yazarlar arasında yer alırlar. Özellikle romanlarında gerçek ve düş bir arada verilmekte ve Sigmund Freud ile öğrencisi Carl Jung'un ortaya çıkardığı bilinç/bilinçaltı, iç konuşma gibi kavramlar karakterlerde yoğun bir şekilde yansır. Zaman kavramı artık dışa değil içe yöneliktir. Bunların yanı sıra eserlerde içerik unsurlar olarak karakterlerin sıkça yalnızlaşmaları, yabancılaşmaları ve intihara teşebbüs etmeleri kaçınılmaz bir son olarak yer almakla birlikte leitmotif, zaman ve anlatıcı bakış açısı yönünden benzerlikler ve farklılıklar mevcuttur. Çalışmamızda modernist unsurlar biçim ve teknik bakımından The Sound and the Fury eserinde Benjy, Quentin, Jason ve Caddy; The Loiterer'da C. ve Motherland Hotel'de Zebercet karakterleri üzerinden incelemeye tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the modernist elements in the works of William Faulkner and Yusuf Atılgan. It takes as the subject matters William Faulkner's The Sound and the Fury and Yusuf Atılgan's The Loiterer and MotherLand Hotel. Modernism is a period that affects every aspect of life, specifically literature. Traditional or established elements in novels and stories have gained a radical momentum with modernism and are frequently portrayed in the works of modernist writers. Yusuf Atılgan and William Faulkner, two important names of Turkish and American literature, are among those who reflect this change abundantly in their works. Especially in their novels, real and dream are given together, and concepts such as consciousness / subconscious invented by Sigmund Freud and his student Carl Jung and inner speech are employed extensively in the characters. The concept of time is no longer directed outward but inward. In addition, as a content component, it is inevitable that the characters often experience loneliness, alienation and attempt to commit suicide, but there are similarities and differences in terms of leitmotif, time and narrative point of view. In our study, we aim to explore the modernist elements in terms of form and technique in Benjy, Quentin, Jason, and Caddy in The Sound and the Fury; The Loiterer's C. and Zebercet in Motherland Hotel.