Vergi Denetim Kurulu'nun vergi denetimi üzerindeki etkisi: Konya'daki vergi müfettişleri üzerinde bir analiz
The effect of Tax Inspection Board on tax audit: An analysis on tax inspectors in Konya
  1. Tez No: 583696
  2. Yazar: HÜSEYİN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile vergi denetim hizmetlerinin düzenli, hızlı, etkin, verimli yürütülmesini sağlamak üzere; doğrudan Hazine ve Maliye Bakanına bağlı olarak, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı kurulmuştur. Kurulu'a bağlı olarak, iş gücünün verimli kullanılması, incelemelerde uzmanlaşma ve işbölümünün sağlanması amacıyla grup başkanlıkları oluşturulmuştur. İhbar ve inceleme talepleri değerlendirme, izaha davet ve rapor değerlendirme komisyonları, vergi incelemesinin yürütülmesine ilişkin usuller esaslar, Vergi Denetim Kurulu Mükellef Portalı, mükelleflerin hakları ve sorumlulukları ile performans değerlendirme sistemine ilişkin düzenleme ve uygulamaların vergi incelemelerine etkisinin vergi müfettişlerince nasıl değerlendirildiği, ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı; vergi incelemelerinde uzmanlaşma ve iş bölümünün sağlanması ile iş gücünün verimli kullanılması amacıyla oluşturulan, Vergi Denetim Kurulu ile yapılan düzenleme ve uygulamaların vergi incelemelerine etkisinin araştırılarak, değerlendirilmesi ve önerilerde bulunmaktır. Yöntem olarak literatür taraması ve anket yöntemi uygulanmıştır. Vergi Denetim Kurulu'na bağlı oluşturulan grup başkanlıkları ile performans sistemi dışındaki uygulamaların, vergi müfettişleri nazarında vergi incelemelerine genellikle olumlu katkılar sağladığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonunda vergi denetiminde etkinliği artırabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the regular, rapid, effective and efficient execution of tax audit services with the Law No. 646; Tax İnspection Board was established directly under the Treasury and Finance Minister. Depending on the Board, group presidencies have been formed in order to ensure efficient use of labor force, specialization in investigations and division of labor. It has been tried to determine how the tax inspectors evaluate the effects of the requests for assessment and evaluation requests, evaluation and disclosure committees, principles of procedures for conducting the tax review, Tax İnspection Board Taxpayer Portal, rights and responsibilities of taxpayers, regulations and practices related to performance evaluation system. Purpose of the study; the aim of this course is to investigate the effects of regulations and practices made with the Tax İnspection Board, which is established for the purpose of efficient use of labor force with the specialization of tax inspections and the division of labor. As a method, literature review and interview method were applied. It has been concluded that the practices of group chairpersons under the Tax İnspection Board and the practices outside the performance system have generally contributed positively to tax inspections. At the end of the study, suggestions that may increase the effectiveness of tax audit are presented.