Bazı bis (taç) eterlerin sentezi, kompleksleri ve yapılarının incelenmesi
The Synthesis of some bis (crown) ethers and their complexes and the investigation of their structures
- Tez No: 58375
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, çıkış maddesi olarak kullanılan 4'-formil-5'-hidroksibenzo-15- crown-5 (5) bileşiği sentezlendi. Bu bileşiğin, etilendiamin, 1,3-diaminopropan, 1,4- diaminobütan, dietilentriamin, trietilentetraamin ve 1,8-diamino-3,6-dioksaoktan ile reaksiyonundan bis(crown) eter Schiff bazı ligandları sentezlendi. Sentezlenen ligandların NaSCN ve NaCI04 tuzlan ile dinükleer kompleksleri elde edildi. Bu komplekslerden çıkılarak, Ni(CH3C00)2.6H20 ile trinükleer kompleksleri hazırlandı. Sentezlenen ligandların, sodyum komplekslerinin ve sodyum-nikel komplekslerinin yapılan element analizi, İR, UV spektrofotometrik, H1-, C13-NMR ve kütle spektroskopik analiz yöntemleriyle aydınlatıldı. ANAHTAR KELİMELER Crown eterler, Bis(crown) eterler Schiff bazları, Metal kompleksleri, NMR çalışmaları
Özet (Çeviri)
In this work, 4'-formyl-5'-hydroxybenzo-15-crown-5 (5) has been prepared and from the reaction of this compound with ethylenediamine,1,3-diaminopropane, 1,4- diaminobutane, diethylenetriamine, triethylenetetraamine and 1,8-diamino-3,6- dioxaoctane, the bis(crown) ether Schiffs base ligands have been synthesized, respectively. By the reaction of these Schiffs base ligands with NaSCN and NaCI04 dinuclear complexes were obtained. Trinuclear complexes were also prepared from the reaction of these dinuclear complexes with Ni(CH3C00)2.6H20. The structure all of these compounds were investigated by elemental analysis, IR, UV, spectrophotometric, H1-, C13-NMR, and mass spectroscopic analysis. KEYWORDS Crown ethers, Bis(crown) ethers, Schiff bases, Metal complexes, NMR studies