Y ve Z kuşaklarının online eğitim teknolojilerine karşı tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of attitudes of generations Y and Z toward online edication technologies
  1. Tez No: 583740
  2. Yazar: VOLKAN KARAKEÇİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma İzmir İlinde bir özel okulda bulunan Y ve Z kuşaklarına ait 330 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada Y ve Z kuşaklarına ait bireylerin internet üzerinden eğitim olanağı sağlayan web tabanlı (online) eğitime ve kullanılan teknolojilere yönelik algı ve tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Y ve Z kuşaklarının web tabanlı eğitim uygulamalarına karşı işlevsellik, gereklilik, bireysellik ve sosyallik faktörlerine göre tutumları ve cinsiyet arasındaki farklılık incelenmiştir. Bu araştırmada Y ve Z kuşaklarının özellikleri incelenmiştir. Ayrıca eğitimde uygulanan klasik eğitim yöntemleri ve teknoloji destekli eğitim yöntemleri incelenmiştir. Sonra kuşakların web tabanlı eğitim uygulamalarında kullanılan teknolojilere yönelik bakış açıları“Web Tabanlı Tutum Ölçeği”ile belirlenmiştir. Ölçek 27 soruluk bir ölçektir. Analizde yöntem olarak Temel Bileşenler Analizi (Principle Component Analaysis) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Y ve Z kuşaklarının web tabanlı eğitim uygulamalarına karşı cinsiyete göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ancak kuşakların“işlevsellik”,“gereklilik”,“bireysellik”ve“sosyallik”faktörlerine göre tutumları arasında anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is applied to the 330 people who belong to generations Y and Z in a private school in İzmir. In this research, the aim is attempt to determine perceptions and attitude of generations Y and Z towards educational opportunity that provide online education on the internet and the technology that is used. Furthermore, it is investigated that web-based training practices versus the attitudes of generations Y and Z according to the functionality, necessity, individuality, and sociability factors and the difference between the gender. In this research, the properties of generations Y and Z are investigated. Classical training methods and technology-assisted training methods in education are also examined. Then, attitudes of generations toward technologies that are used in web-based educational applications is measured with web-based attitude scale. Measure is a survey that includes 27 questions. Principle Component Analysis is used as a method of analysis. As a result of research, it is found that web-based training of generations Y and Z against gender do not show difference. However, it is conclude that there are significant differences among the attitudes of generations according to functionality, necessity, individuality, and sociability factors.