İstanbul'da konut sektörü ve tarihsel gelişimi
Housing sector in Istanbul and it's historical development
- Tez No: 583766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olarak kabul edilen ve 200'den fazla alt sektörü etkilemesiyle hem üretim hem de istihdam yönüyle ekonomide önemli bir yer tutan inşaat sektörü genel olarak ele alınacak, akabinde konut sektörünün durumu incelenecektir. Bu inceleme yapılırken İstanbul özelinde alan daraltmasına gidilecek, Türk ekonomisinin kalbi, Türkiye'nin en kalabalık ve en dinamik şehri durumunda olan İstanbul'da konut sektörünü etkileyen faktörler üzerinde durulacaktır. Konut finansmanının detaylarına yer verilecek ve bazı finansman türleri incelenecektir. Bununla birlikte risk faktörleri değerlendirilecek ve Türkiye'de konut finansmanının durumu incelenecektir. Konut sektörünün ekonomideki rolü incelenirken riskleri de değerlendirilecek ve daha önce dünya genelinde ya da bölgesel olarak gerçekleşen ekonomik krizler araştırılarak konut sektörü ile bağlantısı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the construction sector, which is considered as the locomotive sector of the Turkish economy and affects more than 200 sub-sectors, will have an important place in the economy both in terms of production and employment, will be discussed in general, and then the situation of the housing sector will be examined. While the investigation has been being done, there will be field narrowing regarding Istanbul, The heart of the Turkish economy, in İstanbul which is the most crowded and the most dinamic city of Turkey, the factors that affects housing indsutry will be focused. The details of housing finance will be covered and some types of financing will be examined. However, risk factors to be evaluated and housing finance situation in Turkey will be discussed. While examining the role of the housing sector in the economy, the risks will be evaluated too and the economic crises which have been realized in the world or regionally before will be investigated and will be examined the relation with housing sector.