'Güvenli Çocuk' (Safe child) Programının etkililiğinin incelenmesi
Xamination of effectiveness of Safe Child Programme
  1. Tez No: 583830
  2. Yazar: EMİNE HANDE AYDOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmanın amacı; 54-90 ay aralığındaki anasınıfı ve ilkokul birinci sınıfa devam eden çocukların kendilerini istismar ve benzer tehlikeli durumlardan korumalarına, kendilerine duydukları güveni artırmaya yönelik olarak uyarlanan Güvenli Çocuk Programı'nın etkililiğini incelemektir. Bu araştırmada ön-test-son-test kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılmış, 2x3x3 modelinde yürütülmüştür. Bu araştırmanın deney grubunu Güvenli Çocuk Programı'na katılan çocuklar, öğretmenleri ve aileleri, kontrol grubunu bu programa katılmayan çocuklar, öğretmenleri ve aileleri oluşturmaktadır. Her bir grupta 19 çocuk olmak üzere toplam 114 çocuk yer almıştır. Nitel veriler, altı sınıf öğretmeni ve her gruptan gönüllü olarak katılmak isteyen beşer aile ile görüşmeler yürütülerek elde edilmiştir. Deney grubunu oluşturan çocuklara altı hafta boyunca, haftada iki gün ve dört oturumdan oluşan program uygulanmıştır. Plasebo grubuna benzer şekilde altı hafta süresince toplam 24 oturumdan oluşan etkinlikler uygulanmış, kontrol grubuna ise müdahalede bulunulmamıştır. Programın uygulanmasından sonra son-test ölçümleri yapılmış ve son-test ölçümlerinden sekiz hafta sonra izleme testleri uygulanmıştır. Çocuklardan veri elde etmek amacıyla 'Güvenlik Bilgi ve Beceri Değerlendirme Aracı', 'Akran Zorbalığı Değerlendirme Aracı', 'Kültür Bağımsız Özgüven Kontrol Listesi' ve 'İnternet Güvenliği Değerlendirme Aracı' kullanılmıştır. Öğretmen ve aile boyutunda 'Öğretmen Görüşme Formu' ve 'Aile Görüşme Formu' programın etkisine dair görüşleri belirlenmiştir. Verilerin analizinde Kruskal-Wallis H testi kullanılmış ve gruplar arasında anlamlı farklılıklar görüldüğünde Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma Testi ile birbirinden farklı olan gruplar tespit edilmiştir. Grupların ön-test-son-test ve son-test-izleme testi puanlarının karşılaştırılmasında ilişkili ölçümler için Wilcoxon işaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, Güvenli Çocuk Programının, çocukların kendilerini korumalarına yönelik becerilerini olumlu yönde etkilediği ve yapılan bireysel görüşmelerde de öğretmen ve ailelerin programla ilgili olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim is to investigate the effectiveness of Safe Child Program, which is adapted to protect children from abuse and similar dangerous situations, and to increase their confidence attended first grade and preschool 54-90 month-children (n=114). In this study, the quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was used. The experimental group of this study consisted of the children, teachers and their families who participated in Safe Child Program; the control group of children, teachers and their families who did not participate. The placebo group is composed of children, teachers and their families who are not involved in selfprotection activities. The qualitative data of the study were obtained by conducting interviews with six primary teachers and five families who wanted to participate voluntarily from each group. The experimental group consisted four sessions per week and totally 24 sessions for six weeks. After the implementation of the program, post-test measurements were made and follow-up tests were performed eight weeks after the final test measurements. Security Knowledge and Skill Assessment Tool, Peer Bullying Assessment Tool, Culture Independent Self-Confidence Checklist and Internet Security Assessment Tool were used to obtain data from the children. The opinions of the teachers and the families on the effect of the program were determined. In the analysis of the data; Kruskal-Wallis H test was used and when the Kruskal Wallis-H Test showed significant differences between the groups; and also difference in groups were determined with Post-Hoc Multiple Comparison Test. Wilcoxon Signed Ranks Test was used to compare pre-test-post-test and posttest-follow-up test scores. The findings of the study showed that Safe Child Program positively affects the skills of children to protect themselves, teachers and families stated positive opinions about the program.