Gebelikte üriner inkontinans ve etkileyen faktörler
Urinary incontinence in pregnancy and affecting factors
- Tez No: 583832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uluslararası Kontinans Derneği (International Continance Society, ICS) tarafından; sosyal ve hijyenik problem olarak görülen, objektif olarak belirlenebilen istemsiz idrar kaçırma üriner inkontinans olarak tanımlanır. Üriner inkontinans nedenlerinden en önemlisi gebelikte meydana gelen anatomik ve fizyolojik değişikliklerdir. Bu değişiklikler ilk kez üriner inkontinansa neden olabileceği gibi, var olan Üİ sorununu da arttırabilir. Gebelikte inkontinans prevalansı %32-64 değerleri arasındadır. Bu çalışma gebelikte üriner inkontinans ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla etik kurul izni alınarak 01.10. 2018- 01.10.2019 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gönüllü 250 gebe ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Gebeler fiziksel ve sosyodemografik özellikleri, kronik hastalık durumu, kronik öksürük ve sigara kullanımı, gebelik öyküsü, gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki üriner inkontinans varlığı yönünden değerlendirilmiştir. Üriner inkontinansı olan gebelerin yaşam kalitesi etkisini değerlendirmek amacıyla ICIQ-SF (International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form) ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya alınan gebelerin yaş ortalamasının 28.92±5.67 (18-43) olduğu, boy ortalamalarının 1.62±0.06 m ve vücut kitle indekslerinin 27.86±5.25 kg/m2 olduğu saptanmıştır. Araştırmamızda gebelerin %36,8'inde üriner inkontinans saptanmıştır. Çalışmamızda gebelerin %59.8'inde stres, %27.2'sinde urge ve %13'ünde miks tipi üriner inkontinans saptandı.
Özet (Çeviri)
By the International Continance Society (ICS); Involuntary incontinence, which is seen as a social and hygienic problem and can be determined objectively, is defined as urinary incontinence. The most important cause of urinary incontinence is the anatomical and physiological changes that occur during pregnancy. These changes may cause urinary incontinence for the first time as well as increase the existing urinary incontinence problem. The prevalence of incontinence during pregnancy is between 32-64%. This study was conducted with the permission of the ethics committee in order to determine urinary incontinence during pregnancy and factors affecting it. It was conducted in a descriptive type with 250 volunteer pregnant women at Karabük University Training and Research Hospital between 2018-01.10.2019. The pregnant women were evaluated in terms of their physical and sociodemographic characteristics, chronic disease status, chronic cough and smoking, pregnancy history, presence of urinary incontinence before and during pregnancy. The ICIQ-SF (International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form) scale was used to evaluate the quality of life effect of pregnant women with urinary incontinence. It was found that the mean age of the pregnant women included in the study was 28.92 ± 5.67 (18-43), their average height was 1.62 ± 0.06 m and their body mass index was 27.86 ± 5.25 kg / m2. It was found that 36,8% of the pregnant women included in the study had urinary incontinence. In our study, 59.8% of the pregnant women had stress, 27.2% urge and 13% mixed urinary incontinence.