Koroner arter bypass greftleme ameliyatlarının postoperatif drenaj miktarı ile trombosit dağılım genişliği (PDW) arasındaki ilişki ve bu ilişkinin kardiyopulmoner bypass destekli ve desteksiz yapılan vakalarda karşılaştırılması
The relationship between postoperative drainage and platelet distribution width (PDW) in coronary artery bypass grafting operations and the comparison of this relationship between on-pump and off-pump coronary bypass surgeries
  1. Tez No: 583843
  2. Yazar: SEVİLAY EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, kalp cerrahisinde sıklıkla gerçekleştirilen koroner arter bypass greftleme ameliyatlarında (CABG) kullanılan kardiopulmoner bypass (KPB) destekli yaklaşım ile desteksiz yaklaşımın postoperatif dönem drenaj miktarlarını ve trombosit dağılım genişliğiyle olan ilişkisi incelenmektedir. CABG ameliyatlarında postoperatif drenaj miktarlar PDW ile karşılaştırarak değerlendirdiğimiz bu çalışma Sağlık Bakanlığı Karabük İl Sağlık Müdürlüğü Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde Aralık 2015 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan CABG operasyonlarının geriye dönük olarak incelenmesini içermektedir. Bu dönemde yapılmış olan 200 CABG ameliyatında hastalar, KPB destekli yapılan 97 hasta ve KPB desteksiz yapılan 103 hasta olarak iki grupta incelenmiştir. Bu hastaların demografik özellikleri, preoperatif ekokardiyografi (eko) bulguları, kan ürünü kullanım miktarları, hastalık tanıları, yoğun bakım yatış süreleri, pompa ve kros klemp zamanları, Hb ve Hct değerleri, PDW, MPV VE PLT değerleri toplandı. Bu veriler bilgisayar ortamına aktarılarak incelendi. Analizlerde Student t-testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon S. Ranks testi, Ki-Kare ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı. Genel olarak yapılan ölçüm ve analizlere bakıldığında; preop PDW, postop 12. saat PDW ve postop 36. Saat PDW değerlerinin 24 saatlik drenaj miktarlarıyla gruplar arası değişim değerleri istatistiksel olarak anlamsız çıkmakta olduğu görülmektedir. Değişim gösteren değer ölçümleri ise postoperatif 36. Saatte yaplan ölçümlerde ağırlıklaştığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a study that includes the relationship between the amount of postoperative drainage with and without cardiopulmonary bypass (CPB) and platelet distribution width in coronary artery bypass grafting (CABG), one of the leading operations of cardiac surgery. This study, in which we evaluated the postoperative drainage amounts with PDW in CABG surgeries, includes a retrospective review of CABG surgeries performed between December 2015 and May 2018 at the Ministry of Health Karabuk Provincial Health Directorate Karabuk University Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery Clinic. Of the 200 CABG surgeries performed during this period; It was examined in two groups, including 97 patients with CPB support and 103 patients without CPB support. Demographic characteristics, preoperative echo findings, amount of blood product usage, disease diagnosis, length of stay in intensive care, pump and cross clamp times, Hb and Hct values, PDW, MPV and PLT values were collected in these patients. These data were analyzed in computer environment. Student t-test, Mann-WhitneyU Test, Wilcoxon S.Ranks Test, Chi-Square test and Spearman's Correlation Analysis were used in the analyzes. When looking at the measurements and analysis in general; preop pdw, postop 12th hour PDW and postop 36th hour pdw values with 24-hour drainage amounts were found to be statistically insignificant. On the other hand, it is understood that the changing value measurements are weighted in the measurements made in the postoperative 36th hour.