Farklı meslek gruplarının narsisistik yapılanmaları ile beden self ilişkisi ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship body self relation and anger expression with narcissistic structuring of personality in different profession groups
  1. Tez No: 583848
  2. Yazar: HATİCE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın amacı; farklı meslek gruplarında narsistik yapılanma ile öfke ifade tarzı ve beden self ilişkisi arasında ilişki olup olmadığının ve varsa bu ilişkinin nasıl olduğunun araştırılmasıdır. Çalışmada katılımcı olarak İstanbul ilinde çalışan altı farklı meslek grubundan (öğretmen, psikolojik danışman, polis, doktor, profesyonel sporcu, avukat) 18 yaş ve üzeri kişiler seçilmiştir. Katılımcılar belirlenirken kadın ve erkek sayısı dengede tutulmaya çalışılmış ölçekler 117 erkek, 181 kadına olmak üzere toplam 298 kişiye uygulanmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada meslek gruplarına göre; değişkenlerin ortalamaları ise, Kovaryans analizi ilekarşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, narsisistik yapılanma ile öfke ifade tarzları alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Narsisistik yapılanma ile beden self ilişkisi alt boyutlarından; görünüş yönelimi, sağlık değerlendirmesi, beden alanlarından doyum arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Mesleklere göre incelendiğinde; sürekli öfke, narsisizm alt boyutları, narsistik yapılanma genel, beden self ilişkisi alt boyutları ile meslek grupları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to investigate whether there is a significant relationship between narcissistic structuring and anger expression style and body self relationship in different occupational groups. Participants were selected from six different occupational groups (teachers, counselors, police, doctors, professional athletes, lawyers) aged 18 and over in İstanbul. In participants selecetion process, the number of males and females participants were tried to be kept in balance. The scale was applied to a total of 298 people, of which 117 were male and 181 were female. The t-test was used to compare the quantitative data between two independent groups. The One Way Anova test was used to compare the quantitative data between two independent groups. Scheffe test was used as complementary post-hoc analysis to determine the differences after the Anova test. Pearson correlation and regression analysis were applied to the continuous variables of the study. According to the occupational groups in the research; The average of the variables were compared with the Covarianceanalysis. According to the results of the research, meaningful relationships were found between the subdimensions of narcissistic structuring and anger-expression styles. From the subdimensions of the body self-relationship with narcissistic structuring; A significant relationship was found between the appearance orientation, health assessment, and body areas. When examined according to Profesfactors; With constant anger, sub-dimensions of narcissism, general of narcissistic structuring, body self-relationship with sub-dimensions, meaningful relationships between profession groups were found.