Uluırmak sulama havzasında sulanan alanların genişletilmesinin optimal işletme organizasyonları üzerindeki etkisi
The Effect of enlarning irrigation command area on optimum farm organizations in Uluırmak River basin
- Tez No: 58387
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Doktora Tezi ULUIRMAK SULAMA HAVZASINDA SULANAN ALANLARIN GENİŞLETİLMESİNİN OPTİMAL İŞLETME ORGANİZASYONLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Metin TÜRKER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1997, Sayfa :164 Jüri : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Erkan REHBER Prof. Dr. Osman YILDIRIM Araştırma bölgesi olan Uluırmak Sulamasında sulama işletmeciliği, toprak ve su kaynakları ile ilgili sorunlar incelenmiş, fiilen sulanan arazilerin genişletilmesi imkanları araştırılarak bu genişlemenin optimal işletme organizasyonları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sulama birliklerince işletilen Uluırmak sulamasında 1995 yılı verilerine göre sulama oranı % 65,45, sulama randımanı % 45 ve tahsilat/tahakkuk oranı ise % 90,50 olmuştur. Şebeke içinde olduğu halde sulanamayan % 34,55' lik kısmın sulanamama nedenlerinin başında kanal yetersizlikleri (% 70,69) gelmekte bunu çek ve priz gibi su alma yapılarındaki yetersizlikler ile komşu anlaşmazlıkları izlemektedir. İncelenen işletmelerde, ortalama 73,29 dekar olan planlamaya esas işletme arazisinin % 65,15' i (47,75 dekar) sulu, % 34,85 i (25,54 dekar) kuru tarla arazisidir. Sulanan arazinin 46,96 dekarı şebeke içinde ve 0,79 dekarı şebeke dışında, kuru arazinin 18,59 dekarı şebeke içinde, 6,95 dekarı da şebeke dışında bulunmaktadır. Ortalama nüfusun 6,36 olarak tesbit edildiği araştırmada nüfusun % 49.53'ünü erkek, % 50,47'sini de kadınlar oluşturmaktadır. 6 yaş üzeri nüfusun % 87,90'ı okur yazardır. Mevcut aile işgücü miktarı 4,28 EİB'dir. İşletme başına düşen traktör sayısı 0,69 dur. İncelenen işletmeler ortalamasında mevcut duruma göre bulunan brüt kar 294.322.502 TL'dir. Mevcut şartlara göre yapılan planlama ile toplam brüt kar % 50,92 artarak 444.215.991 TL'ye yükselmektedir. Sulama şebekesi içinde eksik yatırımların tamamlanarak fiilen sulanan arazilerin genişlemesi durumunda yapılan planlama ile de brüt kar mevcut duruma göre % 58,88 artarak 467.638.891 TL olmaktadır. Yapılan araştırmanın önemli sonuçlarından birisi de işletmeler ortalamasında 18.59 dekar olan şebeke içi kuru tarla arazisinin 14,09 dekarı (% 75,79) yatırım sonrası ekonomik olarak sulanabileceğidir. Böylece işletmeler ortalaması 47,75 dekar olan ortalama sulu tarla arazisi sulanan arazilerin genişlemesi ile (% 29,51) 61,84 dekara yükselecektir. ANAHTAR KELİMELER: Sulama İşletmeciliği, Optimal İşletme Organizasyonları, Sulama Birlikleri, Sulama Oranı, Sulama Randımanı, Brüt Kar, Optimizasyon, Planlama, Sulama Şebekesi, Yatırım
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT PhD. Thesis THE EFFECT OF ENLARGING IRRIGATION COMMAND AREA ON OPTIMUM FARM ORGANIZATIONS IN ULUIRMAK RIVER BASIN Metin TÜRKER Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1997, Page : 164 Jury : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Erkan REHBER Prof. Dr. Osman YILDIRIM Irrigation management and problems related with land and water resources have been studied in Uluirmak irrigation scheme. The possibility to increase irrigable areas and the effects of this increment on optimum farm organizations have been investigated. According to data in 1995 in Uluirmak irrigation scheme which is operated by Water User Associations, irrigation ratio, irrigation efficiency and collection rate of water- charge were determined 65.45 %, 45 % and 90.5 % respectively. The reason for low irrigation ratio which results 34.55 % unirrigated area is due to deficient canal capacity (70.69 %), insignificant inlet structure such as check and gate deformations and conflicts among irrigators. Average farm size determined for planning is 73.29 decares which consists of 65.15 % of (47.75 decares) irrigated area and 34.85 % (25.54 decares) dry farming area. 46.96 decares of irrigated area is inside the irrigation scheme and 0.79 decares of it is outside. 18.59 decare dry farming area is inside the scheme and 6.95 decare of it is outside. The average number of family members on these farms is 6.36, and of which males comprises 49.53 % and females 50.47 %. On average, 87.90 % of the household population above six-years-old is literate. In the research area, the number of productive man work for each household is 4.28 and the number of tractor per farm is 0.69. Under present conditions, gross margin has been found as 294,322,502 TL. After implementing of optimization with in present conditions, total gross margin for average farm has increased to 444,215,991 TL it shows 50.92 % increment of gross margin with optimization in the project area. Incase of enlargement of net irrigation area with appropriate planning and completing all inadequaties of irrigation structures, gross margin has increased 58.88 %, and reached to 467,638,191 TL for per farm. One of the important results of this research is that it would be possible to irrigate economically 14.09 decares out of 18.59 decares dry farm area inside the network after investment. So, average irrigated area will be increased to 61.84 decares from 47.75 decares. KEY WORDS: Irrigation Management, Optimum Farm Organizations, Water User Associations, Irrigation Ratio, Irrigation Efficiency, Gross Margin, Optimization, Planning, Irrigation Network, Investment