Türk Ticaret Kanunu'nun 18'inci maddesinin 3'üncü fıkrası uyarınca tacirler arası ihbar ve ihtarların şekli
- Tez No: 583917
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmamızla amaçlanan, teknik gelişmelere uygun şekilde yeniden düzenlenen TTK. 18/3 hükmünde yer alan ihbar ve ihtarların şeklini incelemektir. TTK. 18/3 hükmü tacir olmaya bağlanan özel bir sonuçtur. Tacirler, ticari işletmeleriyle ilgili temerrüde düşürme veya sözleşmeyi fesih ya da sözleşmeden dönmeyi istemeleri halinde ihbar ve ihtarlarını yalnızca birbirinin alternatifi olan dört şekilden biri ile gönderebilmektedir: Noter aracılığı, taahhütlü mektup, telgraf, kayıtlı elektronik posta sistemi. Çalışmamızda ulaşılan sonuç şudur: TTK. 18/3'te düzenlenen şeklin hukuki niteliği geçerlilik şeklidir ve bu şekle aykırılığın yaptırımı kesin hükümsüzlüktür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to analyze form of warning letters and notifications subject to TCC.18/3 that is one of the adapted provisions in Law numbered 6102 according to technical improvements. TCC. 18/3 clause is a special result linked becoming a merchant. Merchants shall notify the other recipient merchant sending notification and warning letter with intend to default or dissolve or terminate the agreement via four ways which are alternatives to each other: Through notary public, registered letter, telegraph, registered e-mail signed with secure electronic signature. The conclusion of our research is that pursuant to TCC. 18/3, the legal character of form is validty and enforcement to be applied for unformed notifications shall be null and void.