Parental effect on YLs' motivation and attitude towards English language learning
Küçük çocukların İngilizce öğrenmeye karşı motivasyon ve tutumlarında anne-baba etkisi
  1. Tez No: 583947
  2. Yazar: PINAR KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı küçük çocuklarin ingilizce öğrenmeye karşi motivasyon ve tutumlarinda anne-baba etkisinı bulmaktı. Çalışma İnegöl, Bursa'da özel bir ilkokulda yapılmıştır. Yetmiş iki 4.sınıf öğrencisi gönüllü olarak bu çalışmaya katılmıştır. Veri toplamak için, tüm katılımcılardan İngilizce öğrenmeye karşı motivasyon ve tutumları ve aile etkisi ile ilgili anketi cevaplamaları istenmiştir. Anketin yanı sıra, rast gele seçilen yirmi öğrenci ile, daha fazla veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizi için kullanılan programm SPSS'dir. Tematik analiz ise röportajlardan toplanan verileri analiz etmek için kullanılmıştır. Sonuçlar, küçük çocukların İngilizce'ye karşı olumlu tutum sergiledikleri ve olumlu motive olduklarını gösteriyor. Bunun yanı sıra, istatistik sonuçlar İngilizce öğrenmeye karşı motivasyon ve tutu mile İngilizce öğrenmede aile etkisinin arasında orta derecede olumlu bir korelasyon olduğunu gösteriyor (r= .357). Görüşmelerden toplanan verilerde bu istatistiksel sonuçları destekler niteliktedir. Çoğu öğrenci İngilizce bilen ebeveyinleri kendi İngilizce öğrenme süreçleri açısından avantajlı buldular.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the effect of parents on YLs' motivation and attitude towards English language learning. The researcher conducted this study in İnegöl, Bursa. The school the study was conducted in was a private primary school. The participants of this study were seventy-four 4th grade students. These students participated voluntarily. For data collection, seventy-four participants responded to the questionnaire items about motivation and attitude and parental effect on learning English. Further data were collected by using semi-structured interviews. For this data collection, the researcher chose twenty students randomly and also the participants again responded to the questions voluntarily. The data collected from the questionnaire were analysed by using the SPSS programme. Thematic content analysis was used to analyse the data collected from the interviews. The results indicated that YLs have positive attitudes and are positively motivated. In addition to this, statistical results show medium, positive correlation. That means that there is a relationship between motivation and attitude towards English language learning and parental effect (r = .357). The results of the qualitative data are supporting these statistical results. Most of the students found English-knowing parents advantageous for their own English language learning process.