Akıl ve zekâ oyunlarının ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin akıl yürütme becerilerine ve matematiksel tutumlarına etkisi
The effect of mind games on the reasoning skill and mathematical attitude of 7th grades
  1. Tez No: 583955
  2. Yazar: DİCLE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yapılandırmacı öğretimin temel alındığı eğitim sistemimizde matematiğin temel taşı sayılan akıl yürütme becerisinin öğrencilerde geliştirilmesi gerekmektedir. Araştırmamızın amacı ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin, akıl ve zekâ oyunlarının akıl yürütme becerilerine ve matematiksel tutumlarına etkisini belirlemek ve bu süreçten yansımaları aktarmaktır. Karma yapılı yaklaşımın kullanıldığı bu çalışma Dedeler İmam Hatip Ortaokulunda okuyan 26 yedinci sınıf öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Araştırma tek grup deneysel desen şeklindedir. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı 2.dönemin de 7/B sınıfında hafta içi günlük 1 saat olmak üzere 6 hafta toplam 30 saat olarak sürdürülmüştür. Süreç boyunca belirlenen akıl ve zekâ oyunlarından yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri öğrencilerin Matematiksel Muhakeme Testi (MMT) ve Matematiksel Tutum Ölçeği (MTÖ) öntest ve sontestte verdikleri yanıtlar, öğrenci görüşmeleri ve araştırmayı yapan öğretmenin süreç boyunca yazmış olduğu günlük tarafında elde edilmiştir. MMT ve MTÖ öntest ve sontest olarak uygulanması sonucu elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. MMT sontest puanlarına göre öğrencilerin matematiksel akıl yürütme düzeyleri düşük, orta ve yüksek kategorilerine ayrılarak belirlenmiştir. Her bir kategoriden 3 öğrenciyle süreç sonunda görüşme yapılmıştır. Elde edilen verilerin incelenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. Öğretmen günlüğünden bilgiler doğrudan aktarılmıştır. Araştırmanın sonucunda akıl ve zekâ oyunlarının kullanılması öğrencilerin matematiksel akıl yürütme becerilerinin gelişmesinde MMT sontest lehine anlamlı bir fark ortaya çıkarmıştır. Matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmelerinde ise öğrencilerde gelişme olmuştur ama anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In our constructivist teaching based education system,reasoning,the cornerstone of mathematics, needs to be improved in students.The aim of this study is to determine the effects of mind games on reasoning skills and mathematical attitudes of 7th grades and to convey the reflections.This study, which uses a mixed structure research approach, was conducted on 26 seventh grade students attending Dedeler İHO.The research design was in the form of a single group experimental design. The research was carried out in the second semester of the 2018-2019 academic year for a total of 30 hours for 6 weeks in the 7B class. Throughout the process,specific mind games were used.The data were obtained from the students' responses to the Mathematical Reasoning Test and the Mathematical Attitude Scale in the pre-test and post-test, student interviews and the diary written by the teacher.The data obtained from MRT and the MAS as pre-test and post-test were analyzed with the help of SPSS 22.0 package program.According to the post-test scores of the MRT, mathematical reasoning levels of the students were determined in low, medium and high categories. Three students from each category were interviewed. Descriptive analysis was used in the analysis of the data. Information from the teacher diary was directly transferred.As a result of the research, the use of mind games in the development of mathematical reasoning skills of students revealed a significant difference in favor of the post-test of MRT. There was an improvement in students' positive attitudes towards mathematics, but no significant difference was detected.