Ders imecesi yöntemiyle matematik öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerinin gelişimlerinin incelenmesi: Trigonometri örneği
Examining the development of technological pedagogical content knowledge of prospective mathematics teachers by using the method of lesson study: The case of trigonometry
  1. Tez No: 583956
  2. Yazar: DERYA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ders imecesi yönteminin ortaöğretim matematik öğretmeni adaylarının trigonometri konusuna yönelik teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) düzeylerinin gelişimlerine olan etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Katılımcılar, bir devlet üniversitesinde matematik öğretmenliği bölümünde 4. sınıfın son yarıyılında öğrenim gören ve amaçlı örnekleme yöntemlerine göre belirlenmiş beş öğretmen adayıdır. Müdahale öncesinde öğretmen adaylarının TPAB düzeyleri belirlenmiştir. Müdahale aşamasında teknoloji destekli ders imecesi uygulamaları yapılmıştır. Müdahale sonrasında ise müdahale öncesi süreç tekrarlanarak öğretmen adaylarının TPAB düzeyleri belirlenmiştir. Veriler ders planı, mikro öğretim, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve bu veri toplama araçlarına yönelik yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veri analizinde öğretmen adayları için geliştirilen TPAB gelişim modeli ve bu model çerçevesinde geliştirilen veri analiz araçlarından faydalanılmıştır. Veriler betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular: Müdahale öncesi süreçte yarı yapılandırılmış görüşme formu bulgularında genelde tanıma öncesi veya keşfetme düzeyine yönelik cevaplar dikkat çekerken kabul düzeyi dışında tüm düzeylerden cevaplar verilmiştir. Ders planı ve mikro öğretim bulgularında ise kabul düzeyinin üzerinde düzeye rastlanmamıştır. Müdahale sonrasında ise öğretmen adaylarının ders planı ve mikro öğretim bulgularında genellikle uyarlama ve keşfetme düzeyinde oldukları görülmüştür. Öğretmen adayları genel olarak bütün veri toplama araçlarında tüm bileşenlerde bir ilerleme kaydetmişlerdir Sonuç: Yarı yapılandırılmış görüşme formu bulgularında genelde daha üst düzeylerde olan öğretmen adaylarının, genellikle ders planı ve mikro öğretim bulgularında aynı bileşende aynı düzeyde oldukları belirlenmiştir. Genel olarak teknolojinin entegre edildiği ders imecesi döngülerinin trigonometri konusunda öğretmen adaylarının TPAB düzeylerinde artışa sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of the lesson study method on the development of prospective secondary school mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge (TPACK) levels on the subject of trigonometry. Method: The study was designed as a case study among qualitative research methods. The participants were five prospective teachers who were receiving education in the last semester of the 4th grade in the department of mathematics teaching at a state university and were determined according to purposeful sampling methods. TPACK levels of prospective teachers were determined before the intervention. Technology-supported lesson studies were applied at the intervention stage. After the intervention, the pre-intervention process was repeated and TPACK levels of prospective teachers were determined. The data were collected through the lesson plan, microteaching, semi-structured interview form and semi-structured interviews conducted for these data collection tools. In data analysis, TPACK development model developed for prospective teachers and data analysis tools developed within the framework of this model were used. The data were analyzed by descriptive analysis. Results: In the semi-structured interview form results in the pre-intervention process, the answers to the pre-recognizing or exploring level were generally noteworthy while answers were given at all levels except the accepting level. No level higher than the accepting level was found in the lesson plan and microteaching results. After the intervention, it was observed that prospective teachers were generally at the adapting and exploring level in the lesson plan and microteaching results. In general, prospective teachers made progress in all components in all data collection tools. Conclusion: In the semi-structured interview form results, it was determined that the prospective teachers were generally at the same level in the same component according to the lesson plan and microteaching results. In general, it was observed that the lesson study cycles, in which technology is integrated, lead to an increase in TPCK levels of the prospective teachers on the subject of trigonometry.