Türk müziği keman icrası başlangıç düzeyi eğitim modeli
Turkish music violin execution initial level education model
- Tez No: 583960
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CEM ŞAKTANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada konservatuarların müzik bölümlerinde okuyan keman öğrencilerinin, Türk müziği keman icrası başlangıç düzeyinde yaşamış oldukları sıkıntılardan yola çıkarak, TRT repertuarında en çok kullanılan on makama yönelik eserlerin çalımına kolaylık sağlaması amacıyla alıştırmalar yazılmıştır. Seçilmiş olan eserlerin her birinin makamına ve seyrine uygun esere hazırlayacağı biçimde alıştırmalar yazılmış olup, bu makamların sadece iki tanesi (Hicaz ve Buselik) üzerinden çalışma yapılmıştır. Bu alıştırmalar oluşturulmuş olan deney grubuna uygulanmış, kontrol grubuna ise öğretim elemanlarının kullanmış oldukları eğitim programları uygulanmıştır. Dört haftalık deney süreci video kaydı alınarak oluşturulan ölçek ile birlikte uzmanların değerlendirilmesine sunulmuştur. Çalışmanın başında hem deney hem de kontrol grubunun eşit şartlarda olduğu görülmüş, çalışmanın sonucunda ise alıştırmaların uygulandığı deney gurubu lehine sonuçlar elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the difficulties experienced by the violin students in the music departments of conservatories at the beginning level of Turkish music violin performance, exercises were written in order to facilitate the playing of the ten most commonly used pieces in the TRT repertoire. Exercises were written in order to prepare the works according to the position and course of each of the selected works and only two of them (Hicaz and Buselik) were studied. These exercises were applied to the experimental group, and the control group used the training programs used by the instructors. The four-week experiment process was taken with video recording and presented to the experts for evaluation. At the beginning of the study, it was seen that both experimental and control groups were in equal conditions, and as a result of the study it was found that the results were obtained in favor of the experimental group where the exercises were applied.