Hastane yöneticilerinin liderlik özellikleriyle çalışanların iş üretkenlik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Isparta il merkezindeki hastaneler üzerinde bir araştırma
Examination of the relationship between hospital managers' leadership traits and levels of the employees' work productivity; a study on hospitals in Isparta city center
  1. Tez No: 321804
  2. Yazar: ŞERİFE ALEV UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA KEKLİK, DOÇ. DR. RAMAZAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastane çalışanlarının hastanelerindeki yöneticilerini otokratik, demokratik, katılımcı, liberal, karizmatik, paternalist, işlemsel ve dönüşümcü liderlik tiplerinden hangileriyle ilişkilendirildiklerine dair algılarını ve iş üretkenlik düzeylerini ve algılanan liderlik tipleriyle iş üretkenliği arasındaki ilişkiyi incelemektir.Araştırmanın evrenini Isparta il merkezindeki 7 hastanenin çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada hastaneler çalışan sayılarına göre tabakalandırılarak örneklem seçimi yapılmış ve 525 kişiye ulaşılmıştır. Hastane çalışanlarının yöneticileriyle ilgili liderlik algılarını ölçmek için literatürde farklı araştırmacılar tarafından kullanılan çeşitli anketlerden yararlanılmıştır. İş üretkenliği ise Uğuz ve diğerleri (2004) tarafından Türkçe'ye çevrilen Endicott İş Üretkenlik Ölçeği ile değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonucunda, demokratik, katılımcı, işlemsel liderlik ile iş üretkenliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Liberal, otokratik ve karizmatik liderlik iş üretkenliğini azalttığı, babacan ve dönüşümcü liderlerin iş üretkenliğini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study?s purpose is investigation that hospital staff?s perceptions on their managers leadership styles who are autocratic, democratic, bureaucratic, liberal, charismatic, paternalist, transactional and transformational, their productivity levels and the relationship between their perceptions on leadership types and work productivity.Population of the study is 7 hospital employees in Isparta. Stratified sampling method is used and 525 people is included in the study. To conduct the study, miscellaneous surveys are utilized in the literature. Work productivity is assessed with Endicott Work Productivity Scale which is translated by Uğuz et al(2004).As a result of the study, it is found that, paternalist and transformational leaders increase the work productivity. On the other hand, liberal, autocratic charismatic leadership styles decrease the work productivity. Also it is noted that there is not a statistically significant relationship between the work productivity and democratic, transactional and participatory leadership styles.