Farklı desenlerle ve hammaddelerle üretilen düz örme kumaşların performans özellikleri
Performance properties of flat knitted fabrics produced by different designs and raw materials
  1. Tez No: 584078
  2. Yazar: TUĞBA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada düz örme makinesi kullanılarak 3 farklı hammaddeden (pamuk, akrilik ve polyamid) ilmek-askı kombinasyonlarıyla 10 farklı desende (süprem, ribana, interlok, horoşa, yarım selanik, tam selanik, pirinç, tek lakost, çift lakost ve ajurlu) 30 farklı kumaş üretilmiştir. Çalışmanın ana amacı desenin performansa etkisi olduğu için her hammadde kendi içinde değerlendirilmiştir. Üretim sırasında iplik numara ve makine sıklık ayarları optimum olacak şekilde seçilmiştir. Üretilen kumaşlara performans testleri (hava geçirgenliği, patlama mukavemeti, boncuklanma ve aşınma dayanımı) ve estetik testler (yumuşaklık, dökümlülük ve buruşma dayanımı) uygulanmıştır. Grafikler ve istatistiksel metotlar aracılığıyla desenin kumaşların yapısal, performans ve estetik özeliklerine olan etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın farklı hammaddelerle yapılmasının nedeni desen parametresinin hammaddeyle ilişkisini de tespit etmektir. Çalışma sonunda düz örme makinesi ile aynı parametrelerle farklı desenler üretmenin oldukça zor olmasının; bu konuda araştırma azlığının nedeni olarak görülmüştür. Bu durum çalışmanın litaratürdeki boşluğu kapatması bakımından önemini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 30 different fabrics were produced by 10 different patterns (single jersey, ribana, interlock, purl, half cardigan, full cardigan, lace, single lacoste, double lacoste and moss stitch) and 3 different raw materials (cotton, acrylic and polyamide). Since the aim of the study is investigating the effects of design on performance of the study, each raw material was evaluated within. All the production adjustments are selected as optimum. During the production the Performance tests (air permeability, bursting strength, pilling and abrasion resistance) and aesthetic tests (softness, drapability and wrinkle recovery) were applied to the fabrics produced. Through the graphical and statistical methods, the effects of structural, performance and aesthetic properties of patterned fabrics have been tried to be determined. It is also to determine the relationship between the design parameter and the raw material of the samples being done with different raw materials. At the end of the study, it is concluded that flat knitted patterns can not be produced by constant adjustments than it is the reason of the less study about this subject. Therefore the impoartance of the study increases that it will fill the lack of literature