Opere fallot tetralojili hastalarda faz kontrast manyetik rezonans görüntüleme ile konvansiyonel kardiyak manyetik rezonans görüntüleme verilerinin kıyaslanması
The comparison of phase contrast magnetic resonance imaging and conventional cardiac magnetic resonance imaging data in patients with operated tetralogy of fallot
  1. Tez No: 584159
  2. Yazar: AYKUT İNSAN
  3. Danışmanlar: UZMAN YILDIRAY SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Fallot Tetralojisi (TOF), yaklaşık 0.5/1000 canlı doğum insidansı olan en yaygın siyanotik konjenital kalp hastalığıdır. Hastalarının takibinde, pulmoner yetersizlik fraksiyonunun ve sağ ventrikül fonksiyonlarının doğru bir şekilde ölçülmesi önemlidir. Kardiyak Manyetik Rezonans görüntüleme Fallot Tetraloji'li hastaların takibinde referans görüntüleme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmadaki amaç,“Konvansiyonel kardiyak MRG”verileri ile pulmoner yetersizliği kantitatif olarak gösteren“Faz kontrast MRG”verileri arasındaki korelasyonu incelemek ve özel iş istayonlarında ölçüm gerektiren faz kontrast MRG yerine günlük pratikte kullanılan PACS sistemlerinde pulmoner yetersizliği gösterebilecek konvansiyonel MRG ölçümlerinin alternatif olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; Nisan 2017-Kasım 2018 tarihleri arasında opere Fallot Tetraloji anamnezi ve reoperasyon kararı amacı ile departmanlığımıza yönlendirilip rutin olarak kardiyak MRG çekilen 30 hastanın (20K, 10E) MRG görüntüleri retrospektif olarak tarandı. MR iş istasyonunda; sağ ve sol ventrikül fonksiyon değerlendirmesi amacı ile konvansiyonel MRG bulguları (ESV, EDV, EF, RVOT, LVOT, PA, RVOT/PA) hesaplanıp kantitatif olarak ölçülen pulmoner yetersizlik fraksiyonu ile ilişkisi incelendi. Bulgular: PY Fraksiyonu; sağ ventrikül EDV, sağ ventrikül ESV, RVOT çapı, Aort çapı, EDRV çapı, ESRV çapı ile anlamlı pozitif korelasyon göstermiştir(p˂0.05). Sağ ventrikül EDV ve ESV değerleri ile RVOT çapı, EDRV çapı ve RVOT/PA oranı PY fraksiyonu ileri olan grupta PY fraksiyonu orta-hafif olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti(p˂0.05). Tek değişkenli modelde hafif-orta ile ileri PY fraksiyonu ayrımını yapmada sağ ventrikül EDV, sağ ventrikül ESV, RVOT/PA, RVOT çap, EDRV çapının anlamlı etkisi gözlenmiştir(p ˂ 0.05). Çok değişkenli modelde hafif-orta ile ileri PY fraksiyonu ayrımını yapmada sağ ventrikül EDVnin anlamlı-bağımsız etkisi gözlenmiştir(p˂0.05). İleri PY fraksiyonunu öngörmede eğri altı alanı en yüksek cut off değerleri; sağ ventrikül EDV için 200 ml (%76.2, % 94.1, %88.9, % 61.5), sağ ventrikül ESV için 155 ml (%52.4, % 100, %100, % 47.4), RVOT/PA oranı için 1.2 (%61.9, % 92.9, %88.9, % 50.0), RVOT çapı için 28.5 mm (%90.5, % 82.6, %55.6, % 71.4), EDRV çapı için 36.5 mm (%95.2, % 83.3, %55.6, % 83.3) hesaplanmıştır (parantez içi sırası ile duyarlılık, PPV, özgüllük, NPV). Sonuç: Kısa sürede elde edilebilir olması ve özel iş istasyonlarında ölçüm gerektirmemesi nedeniyle Fallto Tetroloji'li hastalarda reoperasyon kararı vermek amacı ile RVOT çapı, EDRV çapı ve RVOT/PA oranı tanı parametrelerine eklenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Tetralogy of Fallot (TOF) is the most common cyanotic congenital heart disease with an incidence of about 0.5/1000 live births. Accurate measurement of pulmonary regurgitation fraction and right ventricular function is important in the follow-up of patients. Cardiac magnetic resonance imaging is accepted as the reference imaging method in the follow-up of patients with Fallot Tetralogy. The aim of this study is to examine the correlation between“Conventional cardiac MRI”data and“Phase Contrast MRI”data which showing pulmonary regurgitation quantitatively and to investigate whether conventional MRI measurements that may show pulmonary regurgitation can be used as an alternative in PACS systems used in daily practice instead of phase contrast MRI requiring measurement in special workstations. Materials and methods: In our study; Between April 2017 and November 2018, MRI images of 30 patients(20F, 10M) were reviewed retrospectively who underwent routinely cardiac MRI were referred to our department before with the aim of Fallot Tetralogy anamnesis and reoperation decision. On MR workstation; For the evaluation of right and left ventricular function, conventional MRI findings (ESV, EDV, EF, RVOT, LVOT, PA, RVOT/PA) were calculated and correlation with quantitatively measured pulmonary regurgitation fraction examined. Results: PR Fraction; right ventricular EDV, right ventricular ESV, RVOT diameter, aortic diameter, EDRV diameter, ESRV diameter showed a significant positive correlation (p˂0.05). Right ventricular EDV and ESV values, RVOT diameter, EDRV diameter, and RVOT / PA ratio were significantly higher in the PR fraction severe group than the PR fraction moderate-mild group (p˂0.05). In the univariate model, a significant effect of right ventricular EDV, right ventricular ESV, RVOT/PA, RVOT diameter, EDRV diameter was observed to differentiate between mild-moderate and severe PR fraction (p ˂ 0.05). In the multivariate model, significant-independent effect of right ventricular EDV was observed to differentiate between mild-moderate and severe PR fraction (p˂0.05). The highest cut off values of the sub-curve area in predicting the severe PR fraction; 200 ml for right ventricular EDV (76.2%, 94.1%, 88.9%, 61.5%), 155 ml for right ventricular ESV (52.4%, 100%, 100%, 47.4%), 1.2 (61.9%, 92.9%, 88.9%, 50.0%) for the RVOT / PA ratio, 28.5 mm (90.5%, 82.6%, 55.6%, 71.4%) for the RVOT diameter, 36.5 mm (95.2%, 83.3%, 55.6%, 83.3%) for the EDRV diameter were calculated (brackets respectively: sensitivity, PPV, specificity, NPV). Conclusion: RVOT diameter, EDRV diameter and RVOT/PA ratio can be added to the diagnostic parameters in order to make a decision for reoperation in patients with Fallot Tetrology because it is available in a short time and does not require measurements on special workstations.