Bankalarda bilgi paylaşımı
Knowledge sharingin banking sector
- Tez No: 584162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, bankacılık sektöründe bilgi paylaşımına yönelik olarak yapılmıştır. Araştırma, bilginin paylaşılması, bilginin dağıtılması, bilgi yönetimi, kurumsal bilgi yönetimi, bankacılıkta bilginin paylaşılması ve dağıtılması, kurumsal performans, iş performansı, iş tatmini, yenilikçi davranış gibi konulardaki literatürü içermektedir. Araştırma kapsamında ayrıca kamu bankalarında çalışanlara yönelik olarak alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada kullanılan ankette çalışanların demografik bilgileri, bilginin toplanması, bilginin dağıtılması, bilgi özyeterlilik, kurumsal performans, iş performansı, iş tatmini, yenilikçi davranış, yönetici desteği kavramları ile ilgili bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacı bankacılıkta etkin bilgi paylaşımını ortaya koymanın yanı sıra banka çalışanlarına yönelik olarak, bilginin toplanması, dağıtılması ile araştırmaya konu olan kavramların birbirlerini ne şekilde etkilediğiniortaya koymaktır. Araştırma sonucunda, araştırma kapsamında ortaya atılan hipotezleri test etmek için regresyon ve korelasyonanalizleriyle, bilginin toplanması, dağıtılması ile yardımseverlik, özyeterlilik, yönetici desteği, bilgi teknolojisinin kullanımı, ödüllendirme kavramlarının birbirlerini farklı düzeylerde pozitif yönde etkiledikleri görülmüştür. Araştırma sonuçlarına yönelik olarak banka çalışanlarının bilgiyi daha etkin kullandıkları takdirde gerek kurumsal gerekse bireysel iş performanslarının ve iş tatmin düzeylerinin artabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Theresearch is conducted in order to knowledgesharing in the banking sector. There search includes literature on knowledge sharing, information dissemination, information management, corporate information management, sharing and dissemination of information in banking, corporate performance, job performance, job satisfaction, and innovative behavior. Within the scope of the research, a field survey is conducted for public banks. In the survey, information about the Demographic information of the employees, gathering information, dissemination of information, information self-efficacy, corporate performance, job performance, job satisfaction, innovative behavior and manager support used were tried to be reached in the research. The aim of the research is to reveal the effective knowledge sharing in banking and to reveal th einteractions between the collection and dissemination of information and the concepts that are the subject of the research. As a result of theresearch, regression and correlation analyzes were used to test the hypotheses put forward within the scope of the research, the information gathering, distribution, helpfulness, self-efficacy, executive support, the use of information technology and rewarding concepts were found to affect each other at different levels. It has been predicted that if the bank employees use information more effectively, the results of both corporate and individual work performance and job satisfaction levels can be increased.