Dijital pazarlama kanallarından youtube reklamcılığında cinsiyet farklılıklarının tüketici davranışlarına etkisi
Effect of gender differences on consumer behavior at youtube advertising
  1. Tez No: 584169
  2. Yazar: KÜBRA DEVECİ BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsanlık tarihi boyunca iletişim en gerekli ihtiyaçlardan biri olmuştur. İnsanlar iyi iletişim kurabilmek için sürekli farklı yollar denemiş ve bu yolda iletişim araçları geliştirmişlerdir. Teknolojik gelişmelerle beraber, insanlar birbirleriyle daha kolay ve hızlı iletişim kurar hale geldi. Bu sayede, başka bir aracı olmadığı için hem güvenilir hem de doğrulanabilir bir iletişim kanalı oluştu. Geleneksel medyada iletişim tek yönlüdür, oysa günümüzde birçok konu sosyal medya üzerinden tartışılabiliyor ve hızla yayılıyor. Bu gelişmelerle birlikte reklam sektörü de yeni bir dönüşüme girmiştir. Sosyal medya sayesinde kurum ve kuruluşlar da etki alanlarını genişletmiş, daha az maliyetle daha fazla kişiye ulaşmayı başarmışlardır. Örneğin video paylaşım sitesi olarak hayatına başlayan YouTube zamanla firmaların ürünlerini tanıtıığı bir pazarlama kanalı haline gelmiştir. Bu çalışmada bir sosyal paylaşım sitesi olan YouTube'un dijital pazarlamada sosyal medya kullanımı ve kadın – erkek Youtuber'ların cinsiyet farklılıkları üzerinden tüketici davranışlarına etkisi incelenecektir. Çalışmada erkek YouTuber'a ait 2 video üzerinden 660 yorum, kadın YouTuber'a ait 1296 yorum kategorilendirilerek incelenmiştir. Erkek ve kadın abonelerin reklam tanıtım ürünlerine verdikleri tepkiler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication has been one of the most necessary needs throughout human history. People have always tried different ways to communicate well, and in this way, they have developed communication tools. Together with the technological developments, people have become easier and faster to communicate with each other. In this way, since there was no other tool, a reliable and verifiable communication channel was created. Communication in traditional media is one-way, while many issues are now being discussed and spreading rapidly through social media. With these developments, the advertising sector has also entered a new transformation. Through social media, institutions and organizations have also expanded their sphere of influence and managed to reach more people with less cost. For instance, YouTube, which has started its life as a video sharing site, has become a marketing channel where companies have introduced their products. In this study, the social media usage of YouTube, as a social networking site, and the effect of female - male Youtubers on consumer behavior will be examined through gender differences. In this study, 660 comments for 2 videos of male YouTuber and 1296 comments of female YouTuber have been reviewed and categorized. The responses of male and female subscribers to advertising promotion products were observed.