Albinizmli olgularda filtre kullanımının görme keskinliği, kontrast duyarlılık ve okuma performansı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of filter use on visual acuity, contrast sensitivity and reading performance in patients with albinism
- Tez No: 584171
- Danışmanlar: PROF. ŞEFAY AYSUN İDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Albinizm, yenidoğan döneminden başlayarak bireylerin görmelerini ve belirgin fotofobi nedeniyle yaşam kalitelerini etkileyen bir hastalıktır. Çalışmamızda kliniğimize başvuran albinizmli hastalarda iç ortamda kısa dalga boylu ışıkları absorbe eden 465 nm sarı filtre gözlük kullanımının uzak görme, kontrast duyarlılık ve okuma performansına (okuma keskinliği, maksimum okuma hızı ve kritik baskı boyutu) etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada albinizmli bireylerin refraksiyon muayeneleri, göz hareketleri, şaşılık ve nistagmus açısından değerlendirilmeleri yapıldıktan sonra, filtresiz ve filtre gözlük uygulanarak binoküler uzak görmeleri (Early Treatment Diabetic Retinopathy Study; ETDRS eşeli), kontrast duyarlılık düzeyleri (Pelli - Robson kartı) ve okuma performansları (MNRead kartı) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Albinism is a disease which affects vision and life quality because of prominent photophobia starting from the newborn period. We aimed to assess the effect of 465 nm yellow filter glasses on visual acuity, contrast sensitivity and reading performance (near visual acuity, maximum reading rate and critical print size) in patients with albinism consulted to our clinic. We evaluated binocular visual acuity (Early Treatment Retinopathy Study Chart, ETDRS), contrast sensitivity (Pelli-Robson Card) and reading performance (MNRead Card) with filtered and unfiltered glasses after assessment of refraction, strabismus and nystagmus.