Sezai Karakoç'un din ve toplum anlayışı
Sezai Karakoç's understanding of religion and society
  1. Tez No: 584187
  2. Yazar: BETÜL SEZER ÖZTEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALPEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Cumhuriyet Dönemi'nin en önemli şair ve düşünürlerinden olan Sezai Karakoç, İslam düşüncesi etrafında eser vermiş, çok yönlü bir şahsiyettir. Karakoç'un düşünce sisteminin temel taşlarını, kaynağını metafizik âlemden alan Tanrı, din, insan, kültür, medeniyet, millet vb. konular oluşturmaktadır. Bu çalışmada Karakoç'un eserlerinde ve dünya görüşünde din ve toplum anlayışı ele alınmaktadır. Din ve toplum kavramları İslam'ın temel esaslarıyla birlikte bir medeniyet çerçevesinde yoğrulmuştur. Karakoç düşünce sisteminde İslam merkezli olarak ideal bir toplum ve din yaklaşımında bulunmuştur. İlk olarak din ve toplum kavramları ele alınırken, bu kavramlarla ilişkili diğer unsurlar da çalışmamıza dâhil olmuştur. Karakoç'un eserlerindeki din ve toplumu anlayışı sosyolojik açıdan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoç who was one of the most prominent poets and thinkers of republican period, was a sophisticated characterwith his works around the idea of Islam. The cornerstones of Karakoç's thought system are created by God, religion, human, culture, civilization etc. Thatget their sources from metaphysical realm. In this work, the understanding of religion and society in the works and the world view of Karakoç is handled. The concepts of religion and society are synthesized. In the framework of a civilization with the basic principles of islam. Karakoç, in his thought system, approached to the ideal society and religion in the basic of Islam. First, while handling the concepts of religion and society, the other elements related to these concepts are also included in our work. The understanding of religion and society in Karakoç's works is analyzed in sociological terms.