Suriyeli kadın mültecilerin entegrasyon problemleri: İstanbul-Topselvi örneği
Integration problems of Syrian women refugees: Topselvi example
  1. Tez No: 584189
  2. Yazar: YAĞMUR TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YAZGAN HEPGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş tüm ülkede geniş çaplı bir hal almıştır.İç karışıklığının ortaya çıkmasında Suriye'nin çok dinli, çok etnisiteli ve çok mezhepli toplumsal yapısı sebebiyle içeride ayrılıklarının yaşanmış olmasının büyük etkisi vardır. Bu rejimin miras merkezi genel yapı itibariyle gücünü yitirmiş olmasıyla uluslararası camianın birçok müdahaleleri bu iç savaşın kazananı olmayan derin bir krize dönüştürdü. Devam eden egemen güç mücadelesinin kurbanları Suriyeli insanlar olmuştur. Çalışmanın amacı Suriye'den ülkemize sığınan Suriyeli kadınların entegrasyon problemlerini incelemektir. Araştırmanın konusu olan Suriyeli kadınlarla görüşme yapabilmek amacıyla ilk kişiyle iletişime geçebilmek için kolayda örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemi, mülakat veri toplama aracı ve gözlem ile Topselvi'de yaşayan 15 Suriyeli kadınla gerçekleştirilmiştir. Bunun akabinde ise kartopu örnekleme yöntemi vasıtasıyla diğer görüşme yapılacak kadınlara ulaşılmıştır. Verilerin toplanması aşamasında ise yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine mülakat yapılmıştır. Görüşme sonrasında elde edilen veriler yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Suriyeli kadınların Türk toplumuna entegrasyon sürecinde zorluklar yaşadıklarını bazı kadınların kendini toplumdan soyutladığını göstermiştir. Dil bilmemelerinden kaynaklı iletişim sorunları da entegrasyon süreçlerini zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The civil war began in 2011 in Syria spread all around the country. The multi-faith, multi ethnic and multi-sect social structure of Syria, which caused to have factions within the society, was the significant reason behind the civil war. Since the center of this regime lost its power as a whole, many interventions of the international community turned this civil war into a deep crisis that has no winner. The victims of the ongoing dominant power struggle have become the Syrian people. This paper aims to examine the integration problems of Syrian women who took refuge in our country. Convenience sampling method has been used to reach out the first contact with the purpose of interviewing the Syrian women who are the research object. This study realised with 15 Syrian women living in Topselvi by means of qualitative research method, interview data collection tool and observation. Subsequently, other women to be interviewed were reached out through snowball sampling method. In data collection phase, in-depth interviews were interviews were made via semi-structured interview form. The data gained through the interviews were interpreted thereafter. The study shows that Syrian women had difficulties during integration period with Turkish society and some of them even detached themselves from the society. Communication problems due to their not knowing the language also made the integration process difficult for them.