Türkiye'deki güzel sanatlar liseleri çalgı eğitimi kanun dersi öğretim programının uygulanışına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
The opinions of teachers and students' about implementation of the instrument training and qanun lesson's curriculum at fine arts high schools in Turkey
  1. Tez No: 584229
  2. Yazar: DERYA AVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CEM ŞAKTANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki Güzel Sanatlar Liseleri (GSL) müzik bölümlerinde Çalgı Eğitimi (Kanun) Dersi Öğretim Programının uygulanışına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirli boyutlarıyla ele alıp incelemek ve ortaya çıkan verilerle Öğretim Programının geliştirilmesine yönelik görüş ve önerilerle katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma var olan durumu ortaya koymak amacıyla betimsel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiş; veri toplama araçları olarak, kaynak tarama ve anket tekniğinden yararlanılmıştır. Kaynak tarama çalışmasında konu ile ilgili kitaplar, bilimsel yazılar ve tezler incelenmiş; Internet ortamından da kaynak tarama kapsamında yararlanılmıştır. Bu yöntemle araştırmaya zemin oluşturacak eğitim, sanat, sanat eğitimi, müzik, müzik eğitimi, kanun, kanun eğitimi, Güzel Sanatlar Liseleri ve öğretim programları konuları incelenmiştir. Verilerin büyük bölümü anket uygulanarak elde edilmiş; ülkemizde kanun eğitimi verilen 21 GSL'den örneklem grubunu oluşturan 19 öğretmen ve 99 öğrencinin görüşlerine başvurulmuştur. Anketler tablolaştırılıp temel istatistiksel hesaplamalarla yorumlanmıştır, elde edilen bulgu ve yorumlara göre sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir. Türkiye'de GSL'de kanun eğitimi ile ilgili yapılmış ilk çalışma olan bu araştırmada kanun öğretmenlerinin ve öğrencilerinin taşıdıkları belli başlı özellikler, kanun öğretmenleri ve öğrencilerinin Çalgı Eğitimi Kanun Dersi Öğretim Programının uygulanışına ilişkin görüşleri, ders içinde kullanılan metot ve kitaplar, ölçme ve değerlendirme yaklaşımları, öğretmen ve öğrencilere göre kanun eğitiminde karşılaşılan problemler ve kanun eğitiminin geliştirilmesine yönelik görüş ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine teacher and student views on qanun instrument teaching Curriculum implemented at Fine Arts High Schools in Turkey and contribute the development of curriculum. Descriptive research method was used to determine the current situation. Source scanning and survey methods were used as data gathering of this study. Books, scientific articles, theses and internet were examined as data collection tool. Art, art education, qanun, qanun teaching, Fine Arts High Schools and curriculum were evaluated. Most of data was obtained through questionnaires. Students of 99 and instructors of 19 out of 21 Fine Arts High School providing qanun instrument teaching were given questionnaires in this research. Results were shown on charts and interpreted with basic statistical techniques and according to findings a number of suggestions for the problems have been made. In this research main qualities of teachers and students of qanun, the views of student and teachers at qanun about the implementation of instrument teaching curriculum, the books and methods used in the lesson, Assessment and evaluation techniques, the problems in qanun teaching and suggestions contributing to improvement of qanun teaching have been put forward in this study, which is the first on qanun teaching at Fine Arts High Schools in Turkey.