Sınıf eğitimi anabilim dalı 4. sınıf öğrencilerinin birleştirilmiş sınıf kavramına yönelik metaforları (Gazi Üniversitesi örneği)
Metaphors about for the multigrade class concept by 4th grade students of division of classroom instruction education (Gazi University example)
  1. Tez No: 584230
  2. Yazar: MERVE YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adayı 4. Sınıf öğrencilerinin birleştirilmiş sınıf kavramına yönelik oluşturdukları metaforları belirlemektir. Bu bağlamda araştırmanın çalışma grubunu kolay ulaşılabilir olması sebebiyle 2017-2018 eğitim öğretim yılı Gazi Üniversitesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubuna 86 kadın, 14 erkek olmak üzere 100 son sınıf öğretmen adayı alınmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşup Birleştirilmiş Sınıflarda Öğretim dersini almadan önce ilk uygulama Birleştirilmiş Sınıflarda Öğretim dersini aldıktan sonra ise ikinci uygulama yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı Birleştirilmiş Sınıflarda Öğretim dersinin öğretmen adayları üzerinde etkisini metafor yoluyla tespit etmektir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Birleştirilmiş Sınıf…….. benzer/gibidir. Çünkü…….. formu ile toplanmıştır. Ayrıca form üzerinde öğretmen adaylarının kişisel bilgilerini içeren bir bölüm de bulunmaktadır. Araştırmacı ilk olarak metafor kavramını açıklamış ve metafor kavramına ilişkin örnek vermiştir. Daha sonra öğretmen adaylarına 15 dakika süre verilmiş ve birleştirilmiş sınıf kavramına yönelik akıllarına gelen ilk metaforu gerekçesini göstererek yazmaları istenmiştir. Aynı işlem basamakları Birleştirilmiş Sınıflarda Öğretim dersini aldıktan sonrada yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma olup verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen adayları ilk uygulamamız sonucu 78 farklı metafor ikinci uygulamamız sonucu ise 69 farklı metafor üretmişlerdir. İki uygulama sonucu da oluşturulan metaforlar 6 farklı kavramsal kategoride toplanmıştır. Yapılan iki uygulamanın verileri karşılaştırılmış ve oluşturulan 2 kavramsal kategori her iki uygulamada da ortak kategoriler olarak çıkmıştır. Bu kategoriler farklılıklar bir arada ve ilginin yoğun olması gereken ortam kategorileridir. Her iki uygulama da aynı kategoride metafor üreten öğretmen adayı sayısı 39 iken her iki uygulama sonucunda farklı kategoride metafor üreten öğretmen adayı sayısı ise 50 dir. Veri analizleri sonucu öğretmen adaylarının oluşturdukları metaforlar her iki uygulama sonucunda da aynı temalar altında toplanmıştır. Bu temalar bitki, mekan, yer-gök, eşya, topluluk, yiyecek, insan ve diğer temalarıdır. Anahtar Kelimeler : Birleştirilmiş sınıf, öğretmen adayı , metafor. Sayfa Adedi : 97 Danışman : Dr. Öğr. Üyesi Kemal KÖKSAL
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the metaphors for the purpose of fourth grade classroom teacher students the multigrade classes concept. In this context, since the study group of the research is easily accessible, the 2017-2018 educational year constitutes fourth grade students of Gazi University Department of Education. The group of study include, 86 female and 14 male totally 100 last class teacher candidates. This research consist two process, the first implementation was made before teacher candidates don't take of multigrade class teaching lesson and the second implementation was made after teacher candidates take of multigrade class teaching lesson. The aim of this research is to determine the impact of multigrade class teaching lesson on teacher candidates thanks to metaphors. The data of the research collected by the researcher with form as 'Multigrade Classes are similar to ………. Because ……… '. There is also a section on the form that includes personal information of candidate teachers. The researcher firstly explained the concept of metaphor and gave an example for the concept of metaphor. Then, teacher candidates were given 15 minutes and expected to write a metaphor that came first their minds for the concept about the multigrade class. The same steps were taken after taking the multigrade class teaching. The research is qualitative research and content analysis method is used in the analysis of data. The first implemantation result is that teacher candidates produced 78 different metaphors and in the second, teacher candidates produced 69 different metaphors. The metaphors that were created as a result of both applications were collected in 6 different conceptual categories. The data of the two implementations were compared and two conceptual categories ,which is created, is consisted as common categories in both implementations. These categories include differences and it needs to more interest. The number of teacher candidates, who created metaphors in the same category, are 39 but the number of teacher candidates, who created metaphors in different categories, are 50 in the both implementation. As a result of data analysis, metaphors, which were created by teacher candidates, were collected under the same themes in two implementations. These themes are plant, place, earth-sky, things, community, food, human and other themes. Key Words : Multigrade Class, teacher candidate, metaphor Page Number : 97 Supervisor : Lecturer Dr. Kemal KÖKSAL