Türkiye'deki güzel sanatlar liseleri'nde viyola eğitiminin uzaktan eğitim sürecinde sürdürülmesine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
The teacher and student opinions on continuing viola education during distance education programme at the fine arts high school in Turkey
  1. Tez No: 827437
  2. Yazar: ÜMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SÖKEZOĞLU ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Viyola, mesleki müzik eğitimi verilen kurumlarda eğitimi verilen bir çalgıdır. Çok tanınmamakla birlikte orkestralarda önemli bir göreve sahiptir. Bu araştırma, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Liselerinde uygulamalı bir ders olan viyola dersinin uzaktan eğitim sürecinde nasıl yapıldığını, bu süreçte derslerde karşılaşılan sorunların ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin neler olabileceğini ortaya koymak, ayrıca Covid-19 sürecinden önce çok kullanılmayan uzaktan eğitimin yüz yüze geçilen bu dönemde de uzaktan eğitimin nasıl kullanılabileceğine ve uzaktan eğitime tekrar geçilmesi durumunda derslerin nasıl işlenebileceğine dair fikir vermesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, rastlamsal olarak seçilen ve ulaşılabilen Güzel Sanatlar Lisesinde viyola dersine giren 9 öğretmen ve bu okullarda 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda viyola dersini alan 47 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan araştırma nitel bir araştırma olup, betimsel yöntemlere dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada veriler, öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrenciler için hazırlanan açık uçlu soru formları ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme ve açık uçlu soru formlarından elde edilen veriler, betimsel analize dayalı olarak işlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada, viyola eğitiminde yüz yüze eğitimin uzaktan eğitime göre daha uygulanabilir olduğu, uzaktan eğitimin ise yüz yüze eğitimi destekleyici nitelikte kullanılmasının eğitim-öğretim kalitesini arttıracağı, çalgı dersinde uzaktan eğitimin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğu, öğrencilerin uzaktan eğitimde motivasyon kaybı yaşadığı, tekrar uzaktan eğitime dönülmesi durumunda öğrencilerin cihaz ve internet alt yapısı gibi sorunların giderilmesi halinde uzaktan eğitim sürecinin daha verimli hale gelebileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Yapılan araştırmanın uzaktan eğitim eğitim-öğretim sürecinde var olacağı düşüncesiyle bundan sonraki olası uzaktan eğitim süreçlerinde viyola derslerinin daha verimli olabilmesi adına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The viola is an instrument that is trained in institutions where vocational music education is given. Although he is not well known, he has an important role in orchestras. This research aims to reveal how the viola lesson, which is a practical lesson in Fine Arts High Schools in Turkey, is done in the distance education process, the problems encountered in the lessons in this process and what solutions can be offered for these problems. It was held to give an idea about how distance education can be used in this period and how the lessons can be taught in case of switching to distance education again. The study group of the research consists of 9 teachers who took the viola lesson in the Fine Arts High School, which was randomly selected and accessible, and 47 students who took the viola lesson in the 9th, 10th, 11th and 12th grades in these schools. The research was a qualitative research and was carried out based on descriptive methods. In the research, the data were collected with a semi-structured interview form made with the teachers and open-ended question forms prepared for the students. The data obtained from semi-structured interviews and open-ended question forms were processed and interpreted based on descriptive analysis. In the research, it was determined that face-to-face education in viola education is more applicable than distance education, that the use of distance education in a way to support face-to-face education will increase the quality of education and training, what are the advantages and disadvantages of distance education in instrument lessons, students experience loss of motivation in distance education, returning to distance education again. It has been concluded that the distance education process can become more efficient if the problems such as the device and internet infrastructure of the students are eliminated in the event of a problem. With the thought that the research will exist in the distance education education process, it is thought that it will contribute to the viola lessons to be more efficient in the future distance education processes.