The relationship of politics and technic in Namık kemal's thought
Namık Kemal'in düşüncesinde siyaset ve teknik ilişkisi
- Tez No: 584228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT MOLLAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Osmanlı on dokuzuncu yüzyılı bir paradigma belirlenmesi açısından girift bir karmaşayla karşı karşıyadır. Tanzimat olarak adlandırılan dönem karmaşık yapıları ve anlatıları içermektedir. Bu sebepten ötürü, Osmanlı geç dönem siyaseti ve zihniyetinin en önemli meselelerinden bir tanesi, on dokuzuncu yüzyıldaki Osmanlı modernleşme tecrübesini tanımlamaktır. Osmanlı on dokuzuncu yüzyılını yorumlayan birtakım eğilimler vardır, fakat ana akım bakış açıları Tanzimat kavramını açıklamaktan uzaktır. Tekniğin gelişimiyle birlikte, aynı zamanda, Osmanlı İmparatorluğu'nda siyaset ve sosyal hayat dönüşmüştür. Teknik, mekaniğin ötesinde, siyaset üzerinde hükmedici bir araçtır. Bu suretle, Osmanlı on dokuzuncu yüzyılındaki siyaset ve teknik ilişkisini ele almak için Namık Kemal eşsiz bir figürdür. Bu çalışmada, Namık Kemal'in düşüncesindeki ilim, fünûn, maarif, terakki gibi çeşitli kavramlar üzerinden hareket edilerek siyaset ve teknik ilişkisi anlamaya çalışılmıştır. Bu çalışma, Osmanlı on dokuzuncu yüzyılının seçilmiş dayanaklar ve olayları takip ederek kısa bir portresini çizmeyi ve ardından Namık Kemal'in siyasete ve tekniğe ilişkin bakış açısıyla durduğu yeri belirlemeyi vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman nineteenth century is faced with complex confusion in terms of determining a paradigm. The period called Tanzimat contains several complex structures and narratives. Because of that one of the critical questions of the late Ottoman political and intellectual history is the characterization problem of Ottoman modernization experience in the nineteenth century. There are some tendencies of interpretation to the Ottoman nineteenth century, but mainstream viewpoints are so far explaining a Tanzimat phenomenon. While developing technic, at the same time, the politics and social life in the Ottoman Empire were transformed. Technic was a dominating instrument on the politics, which was beyond the mechanic. By this means, Namik Kemal was a unique figure handling the relationship of the politics and technic in the Ottoman nineteenth century. In this study, several concepts like knowledge (ilim), technic (fünûn), education (maarif), progress (terakki) in Namik Kemal's thought are reference points understanding the relationship of the politics and technic. This study offers to draw a brief portrait of the Ottoman nineteenth century following selected keynotes and events, and then it determines to the position of Namik Kemal with the perspective of the politics and technic.