The European Union's democracy promotion in Ukraine
Avrupa Birliği'nin Ukrayna'da demokrasi teşviki
  1. Tez No: 584250
  2. Yazar: FULYA AKGÜL DURAKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF EYLEMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'daki demokrasi teşvikini demokratikleşmenin uluslararası çevreden ayrı düşünülemeyeceği ve iç dinamiklerin dış aktörlerin demokrasi teşviki politikalarının başarısında belirleyici olduğu varsayımlarına dayanarak incelemektedir. Wolfgang Merkel'in beş kısmi rejimden oluşan gömülü demokrasi modeli uygulanmaktadır: seçimsel rejim, siyasi özgürlükler, sivil haklar, yatay hesap verilebilirlik, etkin yönetme gücü. Tez, Ukrayna sivil toplumunun kendisini Ukrayna'nın demokratikleşmesinde etkili bir aktör olarak kanıtlamış olması sebebiyle sivil toplumu altıncı bir unsur olarak analize eklemektedir. Tez şu soruları yanıtlamaya çalışmaktadır: AB'nin Ukrayna'da demokrasi teşviki politikalarındaki araçlar, yöntemler ve modeller nelerdir? Ukrayna'nın iç bağlamı AB'ye yönelimini ve AB'nin demokrasi teşviki modelini nasıl etkilemektedir? AB'nin demokrasi teşviki politikaları Rusya'nın ters etkili politikaları karşısında Ukrayna'nın demokratikleşmesinde ne derece etkilidir? Bu soruları yanıtlamak için AB kurumlarının ilgili tebliğ ve raporları, politika çerçeveleri, ikili ilişkilerin dayandığı resmi belgeler ve AB'nin demokrasi teşviki araçlarının içerik analizi yapılmaktadır. Ukrayna'nın vaka incelemesi olarak seçilmesi ülkenin AB ve Rusya arasında çapraz baskıya uğrayan bir ülke olma özelliğine dayanmaktadır. Çalışmanın katkısı; gömülü demokrasi modelinin her kısmi rejimi için AB etkisini tespit etmeye çalışırken Ukrayna iç bağlamının derinlemesine analizinin ve Rusya'nın Ukrayna'nın demokratikleşme sürecine yönelik karşıt politikalarının da değerlendirmelere dâhil edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, çalışma AB'nin kavramsal ve uygulamalı olarak Ukrayna'daki demokrasi teşvikinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the European Union's (EU) democracy promotion in Ukraine based on the assumptions that democratisation cannot be detached from international environment and domestic context is determinant of the success of external actors' democracy promotion policies. It applies Wolfgang Merkel's embedded democracy model which is composed of five partial regimes: electoral regime, political liberties, civil rights, horizontal accountability and effective power to govern. The dissertation adds civil society as the sixth one since Ukrainian civil society has proven itself as an influential actor in Ukraine's democratisation. This dissertation attempts to answer the following questions: What are tools, methods and models of the EU's democracy promotion policies in Ukraine? How does Ukraine's domestic context influence its orientation towards the EU and the EU's democracy promotion patterns? To what extent is the EU's democracy promotion effective in Ukraine's democratisation in the face of Russia's counterproductive policies? To answer these questions, the content analysis of relevant communications and reports from the EU institutions, policy frameworks, official documents on the bilateral relations and the EU's democracy promotion instruments is conducted. Ukraine's selection as a case study is based on the country's peculiarity as a crosspressured state between the EU and Russia. The contribution of the study derives from its search for the EU impact on each partial regime of the embedded democracy model by including the Ukrainian domestic context as an in-depth analysis as well as Russia's counter effects in the democratisation process. In this regard, this study provides a comprehensive analysis of the EU's conceptual and practical democracy promotion in Ukraine.