Sosyal Medya Kullanım Bozukluğu Ölçeğinin Türkiye'de yetişkinlere uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
The adaptati̇on of Social Medi̇a Di̇sorder Scale to adults i̇n Turkey: Vali̇di̇ty and reli̇abi̇li̇ty study
  1. Tez No: 584293
  2. Yazar: ELİF ALUÇ GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YÖYEN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişiyor olması iletişim teknolojilerinin de değişmesine ve farklılaşmasına neden olmaktadır. Kişiler arası iletişimde en çok kullanılan ağlardan bir tanesi de sosyal medyadır. Sosyal medya iletişimin yanı sıra; alış veriş, satış, pazarlama, reklam, haber, arkadaşlık, sohbet, siyasi örgütlenme gibi pek çok alanda yer almaktadır. Sosyal medya, çok yönlü olması ve kişilerin aradığı birçok konuya ilişkin bilgiye sahip olması açısından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Sosyal medyanın yoğun kullanımı nedeniyle sosyal medyaya ilişkin kullanım bozuklukları da ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla çeşitli yaş gruplarında bu durumun yansımaları görülmektedir. Yetişkinlerde sosyal medya kullanım bozukluğunu ölçmeye yönelik geliştirilen bu çalışmada, oluşturulan ölçeğin geçerli ve güvenilir olması amaçlanmıştır. Geliştirilen ölçeğin yetişkinlerde uygulanmak üzere geçerli ve güvenilir olduğuna dair sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the rapid development of technology causes communication technologies to change and differentiate. Social media is one of the most frequently used networks in interpersonal communication. In addition to social media communication, it is involved in many areas such as shopping, sales, marketing, advertising, news, companionship, chat, political organization. Social media is used extensively in terms of its versatility and its ability to have knowledge of many subjects. Intensive use of social media causes use disorders related to social media. Therefore, reflections of this situation is seen on various age groups. In this study, which was developed to measure social media use disorder in adults, the scale was aimed to be valid and reliable. The results reveal that the developed scale is valid and reliable for measuring the social media disorder in adults.