Anadolu sahası Türk halk hikâyelerinde şiddet
Violence in Anatolian field Turkish folk story
  1. Tez No: 584371
  2. Yazar: SONGÜL DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BALKAYA, DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KIMIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmanın temel konusu ve amacı güncelliğini hiçbir zaman kaybetmeyen ve insanlığın en büyük sorunlarından biri olan şiddetin halk hikâyelerindeki varlığını tespit etmektir. Kaynakları ve nedenleri ile ele alınan şiddete biyoloji, psikoloji ve sosyoloji disiplinlerinin bakış açısı da çalışmada yer almaktadır. Anadolu sahası halk hikâyelerinde neredeyse tamamında şiddetin yer aldığı görülmektedir. Uygulanan şiddetin türlerine, taşıdığı amaçlara ve hikâyelerde hizmet ettiği işlevlere değinilmiş, bireysel ve toplumsal farklılıklar göz önünde bulundurularak örnekler yorumlanmıştır. Fiziksel anlamının dışına çıkarılan şiddetin duygusal, ekonomik ve sözlü olarak da canlı ve cansız varlıkları hedef alan yönlerine dikkat çekilmektedir. Halk hikâyeleri ile ilgili yapılan çalışmalarda, bol malzemeye sahip olan bu konu ile ilgili yeterli çalışmaya rastlanılmamış olması konunun incelenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The main subject and aim of the study is to determine the existence of violence, which is one of the biggest problems of humanity, which never lost its actuality, in folk tales. The perspective of the disciplines of biology, psychology and sociology is also included in the study. It is seen that almost all of the folk tales of Anatolian field take place. The types of violence applied, the aims it carries and the functions it serves in the stories are mentioned and the examples are interpreted considering individual and social differences. The emphasis is taken on the aspects of violence taken out of their physical meaning, which are emotional, economical and verbally, in terms of living and non-living beings. In the studies on folk tales, it is important to examine the subject that there are not enough studies about this subject with abundant materials.