Aile şirketlerinin yapısal özellikleri ve makroekonomideki yeri
  1. Tez No: 584382
  2. Yazar: SİNAN DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Küresel ülkeler ekonomilerinde en büyük oyuncular olan şirketler, ulusal ve uluslararası ekonomilere yön verirler. Ülkeler GSYH'si incelendiğinde toplam sermayenin büyük çoğunluğunun şirketlere ait olduğu tespit edilmiştir. Dünya genelinde şirketlerin yapıları incelendiğinde, yaklaşık %90'nın aile şirketleri olduğu görülmektedir. Türkiye'de ki şirket yapıları ele alındığında ise yaklaşık %80'nin aile şirketi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Küresel ekonomilerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde aile şirketlerinin sürekliliği önem kazanmaktadır. Geçmişten günümüze, varlıklarını ve faaliyetlerini sürdürebilmeyi başarmış, asırlık, hatta tarihçesi bin yılı aşkın şirketler bulunmaktadır. Bu işletmelerin birçoğu ulusal ve uluslararası sermaye piyasalarında, faaliyetlerini halen sürdürmektedir. Tez çalışması ile aile şirketlerinin, makroekonomideki önemine ve yapısal özelliklerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies, which are the biggest players in the economies of global countries, direct national and international economies. When the GDP of the countries are examined, it is determined that the majority of the total capital belongs to companies. When the structures of companies are examined around the world, 90% of them are family companies. Considering that the company is building on research conducted in Turkey is about 80% of the family-owned company has been identified as a result. The continuity of family companies is gaining importance in the sustainable development targets of global economies. From the past to the present day, there have been more than a thousand years of history and companies that have managed to maintain their assets and activities. Many of these enterprises are still operating in national and international capital markets. In this thesis, the importance and structural features of family companies in macroeconomics are discussed.