Altın metalurjisinde siyanürlemenin irdelenmesi ve alternatif yöntemler ile kıyaslanması
Investigation of cyanidation in gold metallurgy and comparison of alternative methods
- Tez No: 584410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Madencilik sektörü ve özellikle altın madenciliği üretim süreçlerinde her nekadar çevre ve insan sağlığı açısından risk oluştursada siyanürü uzun yıllardır kullanmaktadır. Siyanür ile altın kazanımı düşük maliyeti ve endüstriyel anlamda kullanım kolaylığı yönünden tercih edilmektedir. Öldürücü bir madde olarak anılmasına karşın siyanür, çağdaş yaşamın maliyet ve üretim kolaylığı açısından vazgeçilmez ve yaygın kullanılan kimyasalıdır. Siyanürün güvenli kullanımı, sağlıklı yönetim uygulamaları ile mümkündür. Günümüzde cevherlerden altının kazanılmasında en çok kullanılan yöntem, siyanür liçi yöntemidir. Bu proseste cevherdeki altın, siyanür ile çözeltiye alındıktan sonra ya çinko tozu ile çöktürme ya da aktif karbon adsorbsiyonu ile saflaştırma ve takiben elektroliz ile çözeltiden kazanılmaktadır. Bu çalışmada; altın metalurjisinde siyanürlemenin tarihçesi, gelişimi ve günümüzdeki yaygın kullanımı irdelenmiştir. Siyanür çözeltisinin metalik altını çözebilme özelliği, yöntemin parametreleri ve prosesi incelenmiştir. Altın çözeltisinin zenginleştirme yöntemleri; gravite ile zenginleştirme, flotasyon, amalgamasyon ve kimyasal zenginleştirme üzerinde durulmuş ve karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mining sector and especially gold mining production processes have been using cyanide for many years, even though it poses a risk to the environment and human health. Gold recovery with cyanide is preferred in terms of low cost and ease of use in industrial area. Although cyanide is known as a lethal substance, it is an indispensable and widely used chemical for the cost and ease of production of contemporary life. Safe use of cyanide is possible through healthy management practices. Todays the most commonly used method for recovering gold from ores is cyanide leaching. In this process the gold in the ore is recovered, by solution with cyanide, either by precipitation with zinc powder or by purification with activated carbon adsorption, followed by electrolysis. In this study, history, development and widespread use of cyanidation in gold metallurgy were discussed. The ability to dissolve the metallic gold of the cyanide solution, its method and process were examined. Enrichment methods of gold solution; Gravity enrichment, flotation, amalgamation and chemical enrichment were emphasized and compared.