Hızlı tren ray malzemelerinde farklı ısıl işlemlerin mikroyapı ve aşınma özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects on microstructure and wear properties of different heat treatment of high speed train rail material
  1. Tez No: 380652
  2. Yazar: FATİH HAYATİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN NURİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Raylarda meydana gelen aşınma kayıpları, demir yolu ulaşım güvenliği ve işletme giderleri bakımından önemli yer tutmaktadır. Raylarda meydana gelen aşınma sorununun giderilmesi için önerilen temel çözümler: Periyodik ray aşınması kontrolü, uygun bölümlerde rayların yağlanması, ray yüzeyine aşınma dayanımını artırıcı işlemler uygulanması, ray yapısı ve metalurjisinin geliştirilmesidir. Bu tez kapsamında Türkiye'de hızlı tren altyapısında kullanılan ray malzemesi incelenmiştir. Ray malzemesine farklı ısıl işlemlerin tokluk, sertlik ve aşınma davranışlarına etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmada altı farklı yapı elde edilmiştir (Perlitik, alt beynit, üst beynit, temperlenmiş martenzit, 12 ve 36 saat kriyojenik işlem uygulanmış). Yapılan deneyler sonucunda üretilen tüm mikroyapılarda aşınma direncinde işlem görmemiş numuneye göre artış elde edilmiştir. Özellikle kriyojenik işlem uygulanan numunelerin aşınma direnci önemli ölçüde artmıştır. Dinamik tokluk testleri sonucuna göre beynitik yapıdaki numunelerde referans numunelere göre tokluk artışı görülmüştür. Su verme ve kriyojenik işleme tabii tutulan numunelerin tokluk değerleri referans numuneye göre bir miktar azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Wear of train rails possesses a great importance in the manner of railway transportation safety and maintenance of railway infrastructure. Proposed basic solutions to prevent rail wear are periodical rail wear control, lubricating rails at specific areas, surface treatment to rail surface, improving rail microstructure and metallurgy of rails. At this study rail material of high speed train was investigated. Different heat treatment processes was applied on rail material. Effects of different heat treatments on toughness, hardness and wear behavior were examined. Six different structures were handled (pearlitic, upper bainite, lower bainite, tempered martensite, 12 hours cryogenic treatment, 36 hours of cryogenic treatment). As the result of experimental work wear resistance is improved at all generated samples with respect to reference material. Especially cryo-treated samples wear resistance were significantly improved. As the result of charpy v-notch tests bainitic structure improved toughness regarding reference structure. Cryo treated samples and quenched samples toughness's slightly decreased compared to reference sample.