Kamu kurumlarının personel devir hızında mobbing'in etkileri: Örnek bir uygulama
The effects of mobbing on the employee turnover rateof public institutions: An examplary application
- Tez No: 584427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH OĞRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde teknoloji alanında ortaya çıkan yenilikler, iĢletmelerin, kurum ve kuruluĢların arasındaki farkların azalmasını beraberinde getirmektedir. Bedeli karĢılığında her kesimin bilgiye ve teknolojiye ulaĢabilmesi, bu veriler ile aynı sonuca ulaĢacağı anlamına gelmemektedir. Teknoloji ve iletiĢimin kullanımının yaygınlaĢması ile birlikte bilgiye ulaĢmanın kolay hale geldiği günümüzde, iĢletmeleri birbirinden ayıran en önemli unsurlardan biri, yetiĢmiĢ iĢgücü olarak karĢımıza çıkmaktadır. Kendi alanında yetiĢmiĢ ve tecrübe sahibi çalıĢanlara sahip olmak her kurum ve kuruluĢun istediği bir durum olmasına karĢın, farklı farklı sebeplerden ötürü iĢten ayrılmalar meydana gelir ve ne yazık ki, yetiĢmiĢ iĢgücünü kaybetmiĢ olmak iĢletmeleri- kurumları negatif yönde etkileyebilmektedir. ÇalıĢanların iĢten ayrılmasına neden olabilecek kiĢisel ve önlenemez nedenlerden ötürü (askerlik, evlilik, doğal afetler vs.) iĢten ayrılmaların yanı sıra, mobbing de iĢten ayrılma sebepleri arasında son derece önemli sebeplerden bir tanesidir. Bu çalıĢmada Ekim 2017 – Nisan 2018 tarihleri arasında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Hakkari Üniversitesinin personel devir hızları hesaplanmıĢ, çalıĢan 183 akademik ve 181 idari personelin mobbing algıları 70 sorudan meydana gelen bir anket yardımı ile ölçülmeye çalıĢılmıĢtır. Akademik ve idari personel grupları birbiri ile t-testi yardımı ile karĢılaĢtırıldıktan sonra, gruplar kendi içlerinde çeĢitli faktörlere göre alt sınıflara ayrılarak ANOVA testine tabi tutulmuĢ ve alt sınıflar arasındaki fark tespit edilmeye çalıĢılmıĢtır. Elde edilen veriler ıĢığında mobbing algılarının iĢten ayrılma noktasında ne kadar etki ettiği belirlenmeye çalıĢılmıĢtır. Elde edilen sonuçlara göre, çalıĢanların mobbing algılarının yüksek olduğu ancak bu yüksek seviyedeki mobbing algılarının iĢten ayrılma düĢüncesi üzerinde istatistiki anlamda etki etmediği, mobbing nedeniyle iĢten ayrılma seviyesine gelinmediği tespit edilmiĢtir. Akademik kadrodaki çalıĢanların mobbing algılama seviyelerinin idari personelden daha yüksek olduğu belirlenmiĢtir. Akademik personelin mobbing algı seviyeleri değerlendirildiğinde yüksek lisans mezunu ve doktora mezunu grupları arasında fark olduğu, yüksek lisans mezunlarının mobbing algı seviyelerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Today, innovations in the field of technology bring about a decrease in the differences between business administrations, institutions and organizations. The fact that everyone has access to information and technology at a price does not mean that they will reach the same results as these data. With the spread of using technology and communication, it is easy to access information and nowadays, one of the most important elements that distinguish business administrations from each other is the qualified workforce. Although it is a condition that every institution and organization wants to have employees who are trained and experienced in their fields, these establishments may not always be able to keep the qualified workforce within. For different reasons, job breaks occur and unfortunately, having lost the qualified workforce can negatively affect businesses administrations and institutions. Mobbing is one of the most important reason for leaving the job, in addition to the personal and inevitable reasons (military service, marriage, natural disasters etc.) that may cause employees to leave their job. In this study, mobbing perceptions of 184 academic and 208 administrative personnel, who working in Van Yüzüncü Yıl University and Hakkari University, were measured via a questionnaire consisting of 70 questions, between October 2017 and April 2018. After the comparison of the academic and administrative personnel groups with the help of t-test, the groups were divided into sub-classes according to various factors and run to ANOVA test to determine difference between the sub-classes. In the light of the data obtained, it was tried to determine how much mobbing perceptions affect the leaving job. According to the results, it was observed that employees' perceptions of mobbing were high, but did not have a statistically significant effect on the idea of leaving job. It was determined that mobbing perception levels of academic staff were higher than administrative staff. When the mobbing perception levels of the academic staff were evaluated, it was found that there was a difference between the groups of graduates and doctorate graduates, and mobbing perception levels of graduate graduates were higher.