Doğrusal programlama ve revised simpleks yönteme dayalı bir bilgisayar programı geliştirme uygulaması
Linear programming and a developing computer programme application based on revised simplex method
- Tez No: 58456
- Danışmanlar: PROF. DR. SIBKAT KAÇTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Doğrusal programlama, yaygın olarak kullanılan yöneylem araştırması optimizasyon tekniklerinden birisidir. Çalışmada önce Doğrusal Programlama Modeli tanıtılmış, çözüm teknikleri üzerinde durulmuş ve bu modeller için söz konusu olabilen bazı özel durumlar incelenmiş, daha sonra da QBASIC programlama dili kullanılarak Revised Simpleks Algoritmaya dayalı bir bilgisayar programı (ATADP) geliştirilmiştir. Geliştirilen programın kişisel bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan QSB ile mukayesesi programın QSB'ye gere önemli avantajlar sağladığını göstermiştir."
Özet (Çeviri)
SUMMARY Linear programing is one of the widely used operation research optimization techniques. In this study, first linear programming model was introduced, solution techniques were reviewed and some special cases, which can be possible for these models, were examined, then a computer programme ( ATADP) based on Revised Simpleks Algorithm was developed by using QBASIC programming language. The comparison of the developed programme with the QSB programme.which is widely used for similar purpose in PC, showed that the programme had some important advantages over QSB.