Kalsiyum klorürün (CaCl2) pastırmanın bazı kalite ve teknolojik özelliklerine etkisi
The effects of calcium chloride on some quality and technological characteristics of the pastirma
- Tez No: 58455
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Pastırmada gevreklik artışı sağlamak ve bazı kalite özelliklerini belirlemek amacıyla sığır Semitendinosus kaslarına % 5 ağırlık artışı sağlayacak miktarda 0.3 M CaCf2 injeksiyonu yapılarak 24 saat bekletildikten sonra kuru ve salamura kürleme yöntemleriyle pastırma üretilmiştir. Ete CaCI2 ilavesinin, Warner - Bratzler Shear (WBS), TCA'da (Triklor asetik asit) eriyebilir azot oranı ve myofibriler fragmentasyon indeksine (MFI) istatistik! olarak önemli bir etkisi saptanamamıştır (P>0.05). Araştırmada, modifiye bir yöntemle ölçülen WBS değerleri 8.78-11.58 Ib, TCA'da eriyebilir azot oranları % 2.18-2.44, MFI değerleri ise 20.6 - 42.3 arasında bulunmuştur. Toplam 36 gün süren pastırma üretimi sonunda örneklerin su oranları %39.5-45.04 iken, su aktivitesi değerleri 0.871-0.913 arasında bulunmuştur. Pastırma örneklerinin kimyasal bileşimi üzerinde CaCI2'ün istatistiki olarak önemli bir etkisi görülmezken (P>0.05), kuru kürleme yöntemi pastırmaların tuz ve kül içeriğinde salamura yöntemine kıyasla önemli (PO.01) bir artışa neden olmuştur. Salamura kürleme yöntemi ile üretilen pastırmaların ortalama % 5.38, kuru kürleme yapılanların ise ortalama % 6.83 tuz ihtiva ettiği belirlenmiştir. Panel testi' sonucunda pastırma örneklerinin ele alınan duyusal kalite özellikleri üzerinde CaCI2 injeksiyonu ve kürleme yöntemlerinin istatistiki olarak önemli bir etkisi görülmemiştir (P>0.05). Sonuç olarak CaCI2 ilavesinin, pastırmaların gevreklik ve diğer kalite özelliklerini önemli derecede etkilemediği, salamura kürleme yönteminin pastırma üretiminde rahatlıkla kullanılabileceği ve son üründe daha düşük tuz oranı sağlaması bakımından da daha avantajlı olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The objectives of this research were to investigate the effects of CaCI2 and curing techniques on the tenderness and some other quality charasteristics of the pastırma, Turkish raw and dry cured meat product. The pastırma was produced from beef Semitendinosus muscle by injecting 0.3 M CaCl2 up to 5.0 % green weight using dry and/or brine curing techniques. Results of this reseacrh showed that the effects of CaCI2 on the tenderness measured with WBS value, TCA soluble nitrogen and MFI was not statistically significant (P>0.05) and these findings were 8.78-1 1.58 lb, 2.1 8- 2.44 % and 20.6-42.3 respectively. At the end of production of pastırma which lasted 36 days, themoisture. content of the samples was between 39.05 - 45.04 % while water-activity values was between 0.871-0.913. Generally the chemical composition of the pastırma was not influenced by CaCI2 (P>0.05).