الفنون البلاغية في سورة الليل
Leyl suresinde edebi sanatlar
- Tez No: 584576
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Leyl Suresi'nindeki edebi sanataların tesbiti ve değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu noktada özellikle, Belâgat ilmi içerisindeki Meânî, Beyân ve Bedî' gibi sanatların Leyl Suresi'nde yer alan örneklerinin tespiti amaçlanmaktadır. Söz konusu sanatların, ayetlerin manalarına kattığı incelikler, ayetlerin görünen ve derin anlamları çalışmada yer almaktadır. Bununla birlikte çalışmada, Leyl Suresi ayetlerinin nüzul sebepleri, irabı, lafızlarındaki fesahat ve icazı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper entitled“The Rhetorical Devices in Surat Al Layl”has examined the Wonders, semantic and rhetorical styles and the rhetorical construction such as anastrophe, concision, verbosity and all the figures of speech included in this Surah. One of the aims of this paper is to highlight the arts of rhetoric, wonders and the challenging and impressive imagery in addition to the rhyming words .The researcher has adopted descriptive analytical approach and concluded that the statement came according to the situation of the addressee to underpin the stark proof of resurrection and judgment. Non- statement style especially the interrogative style which is widely used in this verse has tended to revoke the sense and contemplation at life, death and resurrection.