Turizm işletmelerinde servis değerinin müşteri deneyimi ile yaratıcı dizayn üzerinde aracı rolü
The mediating role of service value in the relationship between customer experience and creative design in tourism firms
- Tez No: 996533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN ÇAKMAKOĞLU ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, turizm işletmelerinin sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmesi ve üstün hizmet değeri sunabilmesi için ürün sunumlarını ve mekânsal tasarımlarını değişen müşteri beklentileriyle stratejik olarak uyumlu hâle getirmelerinin gerekliliğine dayanmaktadır. Nicel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmanın temel amacı, uygulanan tasarımlar ile hizmet ürünlerinin müşteri deneyimi üzerindeki etkisini derinlemesine analiz etmektir. Çalışmanın amacı, servis değeri, müşteri deneyimi ve yaratıcı dizayn olgularını birleştirerek önemli bir kavramsal boşluğu doldurmayı sağlamaktır. Ayrıca turizm sektöründe sürdürülebilir hizmet değerinin yaratılmasında yaratıcı tasarım ve optimize edilmiş müşteri deneyiminin kritik önemini ortaya koymayı amaçlamakta; tasarım odaklı yeniliğin yönlendirilmesinde sektör profesyonellerine bilimsel bir dayanak sunmayı hedeflemektedir. Çalışmada, veriler kolayda örneklem yöntemini kullanarak Antalya ili içerisinde bulunan konaklama işletmelerinde geceleyen 337 yerli turistten çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda araştırma, oluşturulan tasarım ve ürünlerin müşteriler üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerinin hangi düzeyde gerçekleştiğini nicel olarak ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, otel işletmelerinde yaratıcı dizayn unsurlarının müşterilerin hem servis değeri algısı hem de genel deneyimi üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Analizler, servis değerinin bu süreçte anahtar bir rol üstlendiğini ve yaratıcı dizayn ile müşteri deneyimi arasındaki ilişkide tam aracılık görevi gördüğünü ortaya koymuştur. Yani, otelin estetik ve yaratıcı tasarımı müşterilerde olumlu bir izlenim bıraksa da bu durumun kalıcı bir deneyime dönüşmesi için müşterilerin sunulan hizmeti değerli bulması gerekmektedir. Aynı şekilde, servis değeri ile müşteri deneyimi arasında güçlü bir bağ saptanmıştır. Sonuç olarak, müşteriler bir oteldeki yaratıcı tasarımlardan etkilenmekte; ancak bu etkilenme sunulan hizmetin müşteri gözünde bir değer (servis değeri) olarak algılanması sayesinde kalıcı ve olumlu bir“müşteri deneyimine”dönüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the necessity for tourism enterprises to strategically align their product offerings and spatial designs with evolving customer expectations in order to achieve sustainable competitive advantage and provide superior service value. Adopting a quantitative research method, the primary objective of this study is to conduct an in-depth analysis of the impact of implemented designs and service products on the customer experience. The study aims to fill a significant conceptual gap by integrating the phenomena of service value, customer experience, and creative design. Furthermore, it intends to highlight the critical importance of creative design and optimized customer experience in generating sustainable service value within the tourism sector, while providing a scientific foundation for industry professionals in guiding design-oriented innovation. Data for the study were collected via online surveys from 337 domestic tourists staying at accommodation enterprises in Antalya, utilizing the convenience sampling method. the collected data were analyzed using SPSS and AMOS software packages. In this context, the research quantitatively demonstrates the extent to which created designs and products exert positive or negative effects on customers. The findings indicate that creative design elements in hotel enterprises have a direct and positive impact on both the perceived service value and the overall experience of customers. Analyses revealed that service value plays a key role in this process, serving as a full mediator in the relationship between creative design and customer experience. In other words, while the aesthetic and creative design of a hotel leaves a positive impression on customers, this must be complemented by the customers' perception of the service as valuable for it to transform into a lasting experience. Statistically, a strong correlation was identified between service value and customer experience, and all fit indices of the model were found to comply with scientific standards. An examination of the participant profile concluded that highly educated domestic tourists within a specific age group perceive enterprises that integrate creative designs with service quality as having higher value. The survey instrument comprises a total of 10 demographic questions and 24 questions related to the variables. In conclusion, this study demonstrates that while customers are influenced by creative designs within a hotel, this influence translates into a lasting and positive“customer experience”only when the service provided is perceived as a value (service value) in the eyes of the customer.