Kuzey İrlanda, Sri Lanka ve Türkiye'deki barış süreçlerinin post-yapısalcı bakış açısıyla karşılaştırmalı çalışması
A comparative study of peace processes in Northern Ireland, Sri Lanka and Turkey from a post-structuralist point of view
- Tez No: 584615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Oldukça geniş bir dönemi ifade eden barış süreci, pek çok çatışmanın analizi ve barış inşa süreçlerinin değerlendirilmesi noktasında birçok çalışmaya konu olmuştur. Uluslararası akademik çalışmalarda oldukça önemli bir yere sahip olan barış çalışmaları Türkiye'de de gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Sürekli kendini geliştiren ve yenileyen bir alan olması sebebi ile barış çalışmalarının etkin olabilmesi için uygulanan yöntem ve kuramlar da günümüz şartlarına uygun şekilde yenilenerek geliştirilmelidirler. Örneğin Soğuk Savaş sonrası dönemde gündeme gelen insani güvenlik kavramı, barış inşa süreçlerinde insan güvenliği odaklı müdahalelerin yapılması noktasında önemli değişikliklere sebep olmuştur. İnsani güvenlik kavramında olduğu gibi, günümüzde de değişen toplumsal ihtiyaçlar ve yaşanan küreselleşme olgusuyla ortaya çıkan diğer bir takım değişimler, barış inşa süreçlerinin de güncellenmesi zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Çalışmamızda örnek olarak karşılaştırmalı analiz için seçilen Kuzey İrlanda, Sri Lanka ve Türkiye'nin aynı kökenli çatışmalardan etkilenmiş olmaları, kurulan etnik temelli örgütlerin benzer ayrılıkçı hedeflerde olmaları ve çatışmaların başlama tarihleri açısından da birbirlerine yakın oluşları, ülkeler arası karşılaştırmalı analiz yapabilme imkanını sağlamıştır. Bu çatışmaların karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ise çatışma çözümlerinde uygulanan yöntemlerin kıyaslanması ve uygulanabilirliklerinin değerlendirilmesi açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Peace process, which defines quite a long course of action, has been a topic of research for many conflict analyses as well as peace building initiatives. Research in peace studies occupies a tremendous space in international academia and recently it has been gaining importance in Turkey as well. In order for peace studies to be effective, the techniques and theories applied need to be upgraded and updated in line with the conditions and occurrences of the era since it is a dynamic and ever-changing field. To give an example, a post-Cold War term“individual security”has played a key role in an individual-based approach in peace building processes. As with the individual security concept, nowadays world is brimming with differing social needs as well as changes that are the result of a globalized world which brings about the necessity and vitality of developing and updating peace building processes. In this comparative study, the point of departure for selecting Northern Ireland, Sri Lanka and Turkey has been the fact that they have been exposed to the same type of conflicts in that the ethnic-based organizations in these three countries have had the same separatist mindset and the starting dates of these conflicts are close to one another. It is essential that these conflicts are comparatively evaluated as it would lead us to see and compare the different methods and techniques applied in conflict resolution.