Küreselleşmenin Türk vergi yapısına etkileri
The effect of globalization on Turkish tax structure
- Tez No: 584644
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIMAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, küreselleşmenin Türkiye'nin vergi yapısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ekonometrik analiz için Türkiye'ye ait 1988 ile 2016 dönemi kapsayan İsviçre Zürih Ekonomi Enstitüsü tarafından yayınlanan küreselleşme endeksi (KOF) ekonomik verileri ile dolaylı vergiler (KDV ve ÖTV) oranları veri olarak alınmıştır. Bağımsız değişkenler; KOF Türkiye endeksi verilerini, bağımlı değişkenler ise dolaylı vergileri kapsamaktadır. Modelimizde Dickey-Fuller; ADF ve Phillips Perron; PP birim kök testleri uygulanmış olup birim kök çıktığı gözlemlenmiştir. Birim kök çıktığı için aynı verilerle ARDL eş bütünleşme yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucunda Türkiye'de küreselleşme artış hızı ile dolaylı vergilere yönelim arasında doğru yönlü bir ilişkinin olduğu gözlenmiştir. Türkiye'de özellikle 1980'li yıllardan sonra küreselleşmenin etkisi ve kamu maliyesinde yaşanan değişimler yeni vergi yapılanmalarına yol açmıştır. Çalışmamız Türkiye'de küreselleşme ile vergi yapısındaki ilişkiyi incelerken vergi adaletsizliği sorununu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of globalization on Turkey's tax structure. Covering the period 1988 to 2016 for econometric analysis of Turkey published by the Institute of Economic globalization index Zurich (KOF) indirect taxes with economic data (KDV and OTV) is taken as data rates. Independent variables; Turkey KOF index data, dependent variables include the indirect taxes. Dickey-Fuller; ADF and Phillips Perron; PP unit root tests were performed and unit root output was observed. ARDL cointegration method was used with the same data since the unit was rooted. According to the analysis, indirect taxes in Turkey with a growth rate of globalization has been observed that there is a right way relationship. Changes that occurred in the effects of globalization and especially after the 1980 public finance in Turkey has led them to the new tax structure. Our study reveals that the tax unfairness in the tax structure examining the relationship between globalization issues in Turkey.