Partneri tarafından şiddet görmüş kadınların, şiddet algısı, şiddete ilişkin tutumları ve kullandıkları baş etme yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between violence perception, attitudes about violence and the methods of copi̇ng wi̇th vi̇olence
- Tez No: 584652
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKŞİN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Kadına yönelik şiddet Türkiye'de ve dünya genelinde son derece yaygın bir sorundur. Şiddet gören kadınların eşleri veya partnerleriyle yaşadığı sorunlar ve maruz kaldıkları travmatik yaşantılar bu kadınlarda ruh sağlığının korunması adına önemli problemleri ortaya çıkarmaktadır. Kadınların şiddet algısı, ortaya çıkan problemin üstünden gelebilmesi için önemli bir faktördür. Amaç: Partneri tarafından şiddet görmüş kadınların, şiddet algısı, şiddete ilişkin tutumları ve kullandıkları baş etme yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini partneri tarafından şiddet görmüş 150 kadın oluşturmaktadır. Çalışmada, Kadına Yönelik Şiddet Derecelendirme Ölçeği, Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçme aracı ile elde edilen veriler, alt amaçlara uygun istatistiksel teknikler ile analiz edilmiştir. Katılımcılara uygulanmış olan ölçekler, SPSS 21 Windows paket programı kullanılarak istatistiksel işlemlere devam edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre partneri tarafından şiddet görmüş kadınların şiddet tutumu, şiddet dereceleri ve stresle başa çıkma tarzları arasında ilişki saptanmıştır. Sonuç: Araştırmanın bulgularına göre; partneri tarafından şiddet görmüş kadınların, şiddet algıları ve kullandıkları baş etme yöntemleri arasında ilişki bulunmuştur. Araştırmanın bulgularına göre; partneri tarafından şiddet görmüş kadınların, şiddet algıları ve şiddet düzeyleri arasında ilişki bulunmuştur. Araştırmanın bulgularına göre; partneri tarafından şiddet görmüş kadınların, şiddet düzeyleri ve kullandıkları baş etme yöntemleri arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Violence against women in Turkey and is an extremely common problem worldwide. The problems experienced by spouses and their partners and the traumatic experiences experienced by them reveal important problems for the protection of mental health in these women. Women's perception of violence is an important factor for overcoming the problem. Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between the attitudes of violent women and their attitudes towards violence and their coping strategies. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 150 women who were in the shelter of the Ministry of Family and Social Policies and participated in the study voluntarily. The Violence Rating Scale for Women, the Attitude Scale on Violence and the Coping Style Scale were used in the study. The data obtained with the measurement tool were analyzed by statistical techniques appropriate for subobjectives. The scales that were applied to the participants were continued by using SPSS 21 Windows package program. Findings: According to the findings of the study, a relationship was found between the attitudes of violent attitudes, violence and coping styles of women who were exposed to violence by their partners. Results: According to the findings of the study; The relationship between the violence perception and the coping methods of women who have been exposed to violence by their partner has been found. According to the findings of the study; The relationship between violence, violence perception and violence of women who have been exposed to violence by a partner has been found. According to the findings of the study; A relationship was found between the severity levels and the coping methods of women who were exposed to violence by their partner.