Çağdaş tiyatronun oyunculuk tasarımında doğaçlama
Improvisation: Acting design of contemporary theatre
  1. Tez No: 89426
  2. Yazar: SELDA ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR NUTKU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
rv ÖZET Bu çalışma I960' lardan başlayarak, günümüze kadar ulaşan tiyatro anlayışını ve gerçekleştirilen uygulamalarla tiyatro yaşantısındaki yeni arayışlar olarak tanımlanan çağdaş tiyatronun, oyunculuk tasarımında, doğaçlamanın belirleyiciliğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Oyunculuk için zengin bir yaratıcı kaynak sunan doğaçlama, tarihsel gelişimi içinde ele alınarak tanımlanmaya ve buradan hareketle çağdaş tiyatronun oyunculuk tasanmımnda belirleyici konuma gelmesi ile bu arayış içindeki farklı kullanım alanları saptanmaya çalışılmaktadır. Bu saptamalar sonrası, çağdaş tiyatronun yeşerdiği I960' lı yıllardaki sosyo - ekonomik değişimlere bakılarak, dönem özelliklerinin tiyatroya yansımaları ve bu dönemde gerçekleştirilen uygulamaları belirlemeleri ile dönemin panaroması çizilmektedir. Bu dönemde ortaya koyduğu tiyatro anlayışı ve gerçekleştirdiği uygulamalarla çağdaş tiyatro arayışına yön veren Jerzy Grotowski ' nin ve onun tiyatro anlayışından etkilenerek uygulamalara girişen ve ortaya koydukları çalışmaları ile çağdaş tiyatroya yeni bir ivme kazandıran Joseph Chaikin, Viola Spolin, Eugenio Barba ve Peter Brook' un oyunculuğa yaklaşımları incelenerek, çağdaş tiyatronun oyunculuk anlayışı belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu sanatçıların oyuncu eğitimi için ürettikleri doğaçlama temrinleri ayrıntılı olarak ele alınarak, varolan tiyatro eğitimine nasıl bir alternatif oluşturdukları sergilenmektedir. Daha sonra bu yönetmenlerin doğaçlamayı oyun hazırlığında bir yöntem olarak kullanmaları ve bu yöntemden yola çıkarak hazırladıkları gösterilere örnekler verilmektedir. Doğaçlamanın tiyatroda oyun sahneleme yöntemi olarak kullanımı ise, Augusto Boal ve Keith Johnstone gibi çağdaş tiyatroya farklı bir yerden yaklaşarak, gelişime katkıda bulunan sanatçıların tiyatro anlayışları, ürettikleri doğaçlama temrinleri ve doğaçlama olarak sergiledikleri gösterilerden örneklerle açmılanmaktadır. Tezin son bölümünde, Grotowski, Chaikin, Spolin, Barba, Brook, Boal ve Johnstone' un çağdaş tiyatro etkinlikleri karşılaştırmalı olarak incelenerek, bu yönetmenlerin çalışmalarındaki ortak ve farklı yanlar saptanmaya ve bu yolla çağdaş tiyatronun oyunculuk tasarımı üzerine bir bilgi birikimi oluşturulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This thesis aims to investigate and analyse since 1960s to present how improvisation became the most determined in contemporary theatre' s acting design which has gradually established the idea of theatre and practice of theatre and become a leading method. Improvisation, which offers the rich creative source for acting, is analysed throughout in its historical progress and given the definition to find out the different uses in acting design. In view of those facts, in order to find out the reflections of the theatre and its practice. 1960s socio - economic developments in which contemporary theatre came into existence have been taken into consideration. It attempts to identify the acting approach of contemporary theatre under the influence of Jerzy Grotowski, a leading director through his theatre idea and his practice, who influenced Joseph Chaikin, Viola Spolin, Eugenio Barba and Peter Brook whose new experimentation is given the way and the acceleration to the contemporary theatre. The contemporary theatre' s acting design can be defined through analying to those directors acting approach. These director' s improvisation exercises, which have been applied by them for actors education, are analysed in depth and presented as an alternative method for actors education. Then given the examples of these directors productions to show how they used the improvisation in rehearsal process. The use of improvisation is given as a method of staging and the examples of improvised productions of Augusto Boal and Keith Johnstone who are important directors with different approaches in contemporary acting design, are illustrated. In the last part of thesis, in order to create a certain source on the contemporary theatre' s acting design it is aimed to give information about Grotowski, Chaikin, Spolin, Barba, Brook, Boal and Johnstones' similarities and differencies in their approaches.