Özel okullarda halkla ilişkiler uygulamaları: İzmir Özel Ege Lisesi örneği
Public relations practices in private schools: An example of İzmir Ege Private High School'
- Tez No: 584701
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Değişen ve sürekli gelişen eğitim sektöründe, özel okullar da önem kazanmıştır. Son yıllarda sayısı oldukça artan bu kurumlar, rekabeti de arttırmış ve buna bağlı olarak eğitim sektöründe kalite de artmaya başlamıştır. Rekabet ile birlikte bu kurumlardaki halkla ilişkiler birimlerine ihtiyaç doğmuş ve kurumlar için çok fazla önem kazanmıştır. Kurumların kendilerini tanıtma ve tutundurma sürecinde farklılaşmaları gerekmektedir ve buna bağlı olarak kullanılan yöntemler ve uygulamalar yoğunlaşarak artmıştır. Çalışma, teori ve araştırma kısımlarından oluşup özel okullarda halkla ilişkiler uygulamalarında kullanılan araç ve ortamların önemini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma sonucuna göre; Özel Ege Lisesi'nin, halkla ilişkiler uygulamalarını iç ve dış hedef kitleye yönelik uyguladığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla bu uygulamaların kurumun hedef kitleler tarafından tercih edilmesine ve rekabet açısından farklılaşmasına olumlu bir etki sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the changing and constantly developing education sector, private high schools have gained importance. In recent years, with considerably increasing number of high schools, competition has increased and accordingly, the quality of education has started to increase. With the increasing competition, the need for public relations units in private high schools has arisen and these units gained excessive importance for the institutions. Public relations pratices have increased by differentiating the media and tools that have been used in the process of promotion and gaining popularity of the institutions themselves. The study, which consists of theory and reserach parts, aims to reveal the importance of the media and tools used in public relations practices in private high schools. According to the Results of the study; It has been observed that İzmir Ege Private High School applies its public relations practices considering both internal and external target audiences. Therefore, it has been seen that these practices have a positive effect on the preference of the organization by the target audiences and differentiation in terms of competition.