Forex piyasalarında teknik analiz yönetimiyle alım satım kararlarının verilmesi - majör pariteler üzerine uygulama
Making decision of buying and selling at Forex market with technical analysis application on major parities
- Tez No: 584734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜLER ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Finansal piyasaların gelişimi özellikle son yüz yıl içerisindeki teknolojik gelişmelere paralel olarak hızlı bir şekilde artmıştır. Yatırımcılar telefon veya bilgisayar yardımıyla uluslararası finansal piyasalara hızlı bir şekilde ulaşabilmekte ve çok sayıdaki finansal enstrümana yatırım yapabilmektedir. Söz konusu finansal enstrümanların analizini yapma ve doğru yatırım kararını verme konusunda ise teknik analiz, uzun yıllardır yatırımcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Uzun ve kısa vade farkı olmaksızın; teknik analizin her enstrümanda kullanılabilir olması sebebiyle, teknik analiz araç setinin öğrenilmesi oldukça önemli bir gereksinimdir. Bu kapsamda bu çalışmasının amacı, teknik analiz araçlarının detaylı bir şekilde açıklanıp grafikler yardımıyla incelenmesi ve finansal enstrümanlar üzerinde doğru şekilde uygulanıp uygulanmadığının araştırılmasıdır. Çalışmanın uygulama bölümünde, Euro / Amerikan Doları ve Amerikan Doları / Kanada Doları paritelerinin günlük grafikleri üzerinde MetaTrader 4 programı yardımıyla çeşitli teknik analiz indikatörleri uygulanmış ve uygulama sonucunda oluşan alım – satım kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of financial markets has increased rapidly owing to especially the technological developments in the last century. The investors are able to reach international financial markets in a fast way with the help of smartphones and computers, also they can invest in numerous financial instruments. The technical analysis has met the needs of investors for many years in the field of analyzing those financial instruments and making the decision of right investment. No matter long and short term, with the reason for being usable for every instrument it is a quite important need to learn the technical analysis. In this scope, the purpose of this thesis is explaining the technical analysis methods in details and examining them with the help of graphics, also using them correctly for any financial instruments. In the application part of the study, various technical analysis indicators are applied on the daily charts of Euro / US Dollar and US Dollar / Canadian Dollar parities with the help of MetaTrader 4 program. As a result of this application, the buy - sell decisions were examined.