Biyolojik aktivite gösterebilecek substitue kalkonların sentezi
Synthesis of substituted chalcones that may show biological activity
  1. Tez No: 959120
  2. Yazar: SEDEF TOK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İki aromatik halka (1,3-diaril-2-propen-1-on) bulunduran kalkonlar üç karbonlu α,β-doymamış karbonil sisteminden oluşmaktadır. Bu yapılar flavonoidler ve izoflavonoidlerdir. Flavonoidlerin bir alt grubu olan kalkonlar, kimyasal yapıları nedeniyle antioksidan, antiviral ve antikanserojen aktiviteleriyle oldukça dikkat çekmektedir. Bu konuyla ilgili çalışmalar hem flavonoidlerin bitkilerden izolasyonu hem de kimyasal modifikasyonları açısından farmakolojik açıdan oldukça önemlidir. Bu çalışmada, EtOH içerisinde baz katalizli (KOH) Claisen-Schmidt yöntemi kullanılarak 9 adet biyolojik aktivite gösterebilecek substitue kalkonların sentezi gerçekleştirilmesi hedeflendi. İlk aşamada asetofenon türevleri etanol içerisinde çözüldü ve aldehit türevleri ilave edildi. Çözelti bazik ortam oluşturularak 250C'de manyetik karıştırıcıda (700 rpm) 90-120 dakika süreyle karıştırıldı. Her bir bileşik için uygun çözücü sistemi kullanılarak reaksiyon sırasında TLC ile kontrolleri sağlandı. Bu sonuçlara göre reaksiyon sonlandırıldı ve 16 saat bekletildi. %10'luk HCl çözeltisi ile asitlendirildi. Saf su ile yıkanıp süzülerek kurutuldu. Ürünlerin saflaştırılması amacıyla kolon kromatografisi uygulandı. İkinci aşamada sentezlenen ürünler aynı şartlarda siklohekzanon ile karıştırıldı. Sentezlenen tüm ürünlerin yapısı spektroskopik yöntemlerle (FTIR, NMR ve GC/MS) aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The chalcones containing two aromatic rings (1,3-diaryl-2-propen-1-one) consist of a three-carbon α,β-unsaturated carbonyl system. These structures are flavonoids and isoflavonoids. The chalcones, a subgroup of flavonoids, attract much attention with their antioxidant, antiviral and anticarcinogenic activities due to their chemical structures. Studies on this subject are very important from a pharmacological perspective, both in terms of the isolation of flavonoids from plants and their chemical modifications. In this study, it was aimed to synthesize 9 biologically active substituted chalcones using the base-catalyzed (KOH) Claisen-Schmidt method in EtOH. In the first stage, acetophenone derivatives were dissolved in ethanol and aldehyde derivatives were added. The solution was mixed in a magnetic stirrer (700 rpm) at 25 0C, for 90-120 minutes by creating a basic environment. The reaction was controlled by TLC using the appropriate solvent system for each compound. According to these results, the reaction was terminated and waited for 16 hours. It was acidified with 10% HCl solution. It was washed with pure water, filtered and dried. The column chromatography was applied to purify the products. In the second stage, the synthesized products were mixed with cyclohexanone under the same conditions. The structure of all synthesized products was elucidated by spectroscopic methods (FTIR, NMR and GC/MS).