Fingolimod tedavisinin multipl skleroz hastalarında karaciğer enzim düzeylerine etkisi
The effect of fingolimod treatment on liver enzyme levels in multiple sclerosis patients
- Tez No: 584773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENDERES YUSUF TERZİ, PROF. DR. AHMET TAŞKIN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Multipl skleroz (MS) enflamasyon, demiyelinizasyon ve nörodejenerasyon ile karakterize otoimmün bir merkezi sinir sistemi (MSS) hastalığıdır. Hastalığın inflamatuvar fazı için birçok ilaç üretilmiştir. Bu ilaçlardan biri de fingolimoddur. Fingolimod, lenf düğümlerinden lenfosit çıkışını inhibe eden, oto-reaktif T ve B lenfositlerin MSS'ye geçişini engelleyen bir sfingosin 1-fosfat reseptör (S1PR) modülatörüdür. Relapsing remittng MS (RRMS) hastalarında yapılan çalışmalar, fingolimod tedavisinin nöroinflamatuar hastalığı azaltabildiğini ve MSS doku bütünlüğünü geliştirdiğini göstermiştir. Fingolimodun, terapötik etkilerinin yanında çeşitli yan etkiler de bildirilmiştir. Bunların arasında karaciğer enzim düzeylerine olan etkisi dikkat çekmektedir. Çalışmamızda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı MS polikliniğinde RRMS tanısı ile takip edilen ve ilk kez fingolimod tedavisi başlanan hastalarda fingolimod tedavisinin, karaciğer enzimlerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup, hastanemiz poliklinik veritabanına kayıtlı MS hastalarından 102 RRMS hastasına ait, cinsiyet, yaş, fingolimod kullanım süresi ve karaciğer enzim düzeyleri (Alanin aminotransferaz (ALT), Gama glutamil transpeptidaz (GGT)) kaydedildi ve istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an autoimmune central nervous system (CNS) disease characterized by inflammation, demyelination and neurodegeneration. One of these drugs is fingolimod. Fingolimod is a sphingosine 1-phosphate receptor (S1PR) modulator that inhibits lymphocyte output from lymph nodes and prevents the passage of auto-reactive T and B lymphocytes into the central nervous system (CNS). Studies in patients with relapsing remittng MS (RRMS) have shown that fingolimod treatment can reduce neuroinflammatory disease and improve central nervous system tissue integrity. In addition to the therapeutic effects of phenololodod, various side effects have also been reported of which, effect on liver enzyme levels is notable. The aim of this study was to investigate the effect of fingolimod treatment on liver enzymes in patients who were followed-up with RRMS diagnosis and were treated with fingolimod for the first time in the MS outpatient clinic of Neurology of Medical Faculty at Department Hatay Mustafa Kemal University. Our study was a retrospective study, and sex, age, fingolimod usage period and liver enzyme levels (Alanine aminotransferase (ALT), Gamma glutamyl transpeptidase (GGT)) of 102 RRMS patients from MS patients enrolled in the polyclinic database of the hospital were recorded and were statistically evaluated.