Duran varlıklarda amortisman uygulamalarının vergi mevzuatı ve Türkiye Muhasebe Standartlarına göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve muhasebeleştirilmesi
Application of fixed assets depreciation tax legislation and Turkey in Accordance With Accounting Standards statement and investigation of comparative
  1. Tez No: 584781
  2. Yazar: MEHTAP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİTTER ÖZULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle birlikte sermaye de küreselleşmiş olup, ülke mevzuatlarına ek olarak birçok ülkede faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin, tüm dünyada çeşitli çıkar grupları tarafından daha da anlaşılır olabilmesi için, finansal tabloların belirli standartlara göre hazırlanması ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle, ülkemizdeki şirketler de bugüne kadar Vergi Usul Kanununa göre uyguladıkları mevzuat hükümleriyle beraber, aynı zamanda Türkiye Muhasebe Standartlarına göre de raporlama yapma ihtiyacı duymuşlardır. Duran varlıklarla ilgili standartların temel amacı varlıkların aktifleştirilmesi, kayıtlı değerlerinin belirlenmesi ve bunların finansal tablolara kaydedilmesi gereken amortisman tutarıyla, değer azalış zararlarının belirlenmesi ve değerleme yöntemidir. Duran varlıklarda amortisman konusu Vergi Mevzuatında; Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanununda yer almaktadır. Ancak, bu konuda yapılan açıklamalara ayrıntılı bir şekilde Vergi Usul Kanununda yer verilmiştir. Çoğu işletmelerin finansal tabloları içerisinde önemli paya sahip olan duran varlıklar için amortisman ayrılması hem doğru maliyet hesaplayabilmek hem dönem giderlerini doğru saptayabilmek hem de gerçeğe uygun kar tutarı üzerinden vergi ödeyebilmek için oldukça önemli bir uygulamadır. Bu çalışmada işletmelerin aktifindeki iktisadi kıymetlerin amortismanı Vergi Mevzuatı ve Türkiye Muhasebe Standartları açısından incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization, capital has also become global, and in addition to national legislation, international companies operating in many countries need to prepare financial statements according to certain standards in order to be more comprehensible by various interest groups all over the world. Therefore, our country, together with the provisions of the legislation applied by the companies according to the Tax Procedure Law, so far, they also need to do reporting in accordance with Accounting Standards Turkey. The main purpose of the standards related to the fixed assets is the capitalization of assets, determination of the registered values and the depreciation amount and the depreciation losses and the method of valuation to be recorded in the financial statements In the Tax Legislation subject to depreciation in fixed assets; It is included in the Tax Procedure Law, Income Tax Law and Corporate Tax Law. However, the explanations on this subject are detailed in the Tax Procedure Law. Depreciation for fixed assets, which have a significant share in the financial statements of most enterprises, is an important application both in order to calculate the correct cost, to determine the expenses of the period accurately and to pay taxes on the fair profit amount. Depreciation of the economic assets of the enterprises active in the Tax Legislation and Turkey in this study were examined in terms of accounting standards and compared.