Endüstri 4.0 kapsamında IOT (Nesnelerin interneti) uygulamalarının müşteri memnuniyetine etkisi ve bir araştırma
The effect of IOT (Internet of things) applications on customer satisfaction in the scope of industry 4.0 and a research
  1. Tez No: 584803
  2. Yazar: İPEK CANSEV TAVUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada endüstri devrimlerinin günümüze kadar geçirdiği evrim, pazarlama çerçevesinde incelenerek ele alınmıştır. Endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti teknolojisinin tanımı, ortaya çıkışı, altyapısı, gelişimi, pazarlama ve pazarlama dışı kullanım alanları, geleceği ve sınırlılıkları pazarlama bakış açısıyla incelenmiştir. Araştırma bölümünde nesnelerin interneti (IOT) uygulamalarının tüketiciler tarafından nasıl algılandığı, üründen beklentileri, müşteri memnuniyetini oluşturmak ve artırmak için neler yapılabileceğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini A-Smart araç takip sistemi müşterileri oluşturmaktadır. 20 kişi ile yapılan yüz yüze mülakatlarda, araştırmada kullanılan ürün hakkında katılımcıların ürüne karşı tutumları ve üründen beklentileri ve kullanım alışkanlıklarıyla ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda nesnelerin interneti teknolojisinin katılımcılar tarafından kolaylıkla algılanabildiği ve kullanılabildiği, işlerini ve günlük hayatlarını kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Müşterilerin ürünle ilgili en büyük beklentisinin güvenlik ve güvenilirlik olduğu tespit edilmiştir. Nesnelerin interneti uygulamalarının müşteri memnuniyetini artırıcı etkisi olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the evolution of the industrial revolutions to the present day is examined and examined within the framework of marketing. The definition, emergence, infrastructure, development, marketing and non-marketing areas, future and limitations of Industry 4.0 and Internet of Things technology are examined from a marketing perspective. In the research section, it is aimed to determine how the internet of things (IoT) applications are perceived by consumers, expectations from the product, and what can be done to create and increase customer satisfaction. In-depth interview method was used in the research. The sample of the research consists of A-Smart vehicle tracking system customers. In the face-to-face interviews conducted with 20 people, questions were asked about the product's attitudes, expectations and usage habits of the participants. As a result of the research findings, it was found that the internet technology of objects could be easily perceived and used by the participants and facilitated their work and daily life. It has been determined that the biggest expectation of the customers is safety and reliability. It has been demonstrated that internet applications of objects have an effect on increasing customer satisfaction.