Spor yöneticiliği öğrencilerinin zaman yönetimi becerileri ile akademik başarı ve öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sports management students' time management skills and academic success and self efficiencies
- Tez No: 821812
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, spor yöneticiliği öğrencilerinin zaman yönetimi becerileri ile akademik başarı ve öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültelerinin' Spor Yöneticiliği bölümlerinde, 2, 3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrencilerdir. Örneklem gurubu ise bu öğrencilerden gönüllülük esasına göre belirlenmiş, 209 kadın ve 389 erkek olmak üzere toplam 598 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma survey tarama modelinde bir araştırma olup, veriler literatür taraması ve anket yöntemiyle elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Alay ve Koçak (2002) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“zaman yönetimi anketi”ile Jerusalem ve Schwarzer (1981) tarafından oluşturulan, Yılmaz, Gürçay ve Ekici, (2007) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Akademik Öz yeterlilik ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçları gerekli izinler alındıktan sonra örneklem gurubuna gönüllülük esasına göre doldurulmuştur. Elde edilen verilerin çözümlenmesi için istatistik işlem olarak, tanımlayıcı istatistiklere ait aritmetik ortalama (X̅), standart sapma (Ss), frekans (N) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Bağımsız grup karşılaştırmaları için Independent Sample t-Test, ikiden fazla ve ilişkisiz grupların karşılaştırılmasında, One Way Anova, ilişki tespiti için ise Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to examine the relationship between time management skills, academic achievement and self-efficacy of sports management students. The population of the research is Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Selçuk University, Akdeniz University, Balıkesir University, Düzce University and Sakarya University of Applied Sciences, Sports Sciences Faculties' Sports Management departments, 2nd, 3rd and 4th grade students. The sample group consists of 598 students, 209 female and 389 male, who were determined on a voluntary basis from these students. The research is a research in the survey scanning model and the data were obtained by literature review and survey method. As a data collection tool, the“time management questionnaire”, the validity and reliability of which was studied by Alay and Koçak (2002), and the“Academic Self-Efficacy Scale”, which was created by Jerusalem and Schwarzer (1981) and adapted into Turkish by Yılmaz, Gürçay and Ekici, (2007). " used. Data collection tools were filled in the sample group on a voluntary basis after the necessary permissions were obtained. In order to analyze the obtained data, arithmetic mean (X̅), standard deviation (Ss), frequency (N) and percent (%) values of descriptive statistics were calculated. Independent Sample t-Test was used for independent group comparisons, One Way Anova was used for comparing more than two and unrelated groups, and Pearson Correlation analysis was used for correlation determination.