Kamu icra hukukunda tecil ve tehir müessesesi
Postponement and deferral in public enforcement law
- Tez No: 584856
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kamu alacaklarının tahsili, bir devletin ekonomisi ve yönetimi açısından vazgeçilmez bir unsur olmakla beraber kamu alacağının zamanında tahsil edilmesi, kamu hizmetlerinin devamlı ve istikrarlı bir şekilde sunulabilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Kamu alacağının tahsilinde devlet, kamu tüzel kişisi olarak cebren tahsil hakkını haizdir. Fakat devletin kamu gücünü kullanarak kamu alacağını cebren tahsil etmesi; borçluyu zor duruma düşürebileceği gibi telafisi olmayan sonuçlar da doğurabilmektedir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda borçluyu korumak ve kamu alacağının ödenmesi konusunda borçluya ödeme kolaylıklarının sağlaması, 6183 sayılı Kanun'un 48. maddesinde kamu borcunun ödenmesinin ertelenmesine yönelik tecil ve 49. maddesinde tehir müesseseleri ile yürütülmektedir. Mükelleflerin ödevlerini yerine getirme ve vergi ödeme ahlakını yıkmadan, borçluyu ödemeye teşvik etmek açısından gerekli ve önemli olan bu müesseselerin asıl amacı borçluyu zor duruma düşürmeden ödeme kolaylıkları sağlayarak kamu alacağının tahsil edilmesidir.
Özet (Çeviri)
While the collection of public revenue is an indispensable element in terms of the economy and management of a state, the timely collection of the public revenue is of great importance in terms of providing the public services in a continuous and stable manner. In the collection of the public revenue, the state has the right to collect public reveneue by using public power. Collecting public revenue is also a compulsory mission of the state because of its public legal entity. This situation may cause the debtor to fall into a difficult situations and also irreparable consequences. When it comes to such situations, to protect the debtors and providing payment facilities to the debtor on payment of the public revenue, towards postpone the payment of the public debt in the 48th clause of the Law numbered 6183“postponement”and it is carried out with establishments of“deferral”in the 49th clause. The main purpose of these establishments, which are necessary and important for encouraging taxpayers to pay the debtor without paying the duty of paying taxes and paying taxes, is to collect the public revenue by providing payment facilities without making the debtor difficult.